09.12.2020 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší inovace pro EuroTier

Mnohé společnosti, které budou vystavovat na veletrhu EuroTier zachytily trend nového přístupu a vysoké kvality produkktů. Prof. Dr. habil. Matthias Schick, předseda komise pro udělování ocenění uvedl, že na EuroTier 2021 se registrovaly firmy, jejichž produkty patří do celého spektra zemědělství, jako jsou výrobky pro udržitelné zemědělství s důrazem na welfare zvířat a kvalitu živočišných produktů.

Inovace v celém zemědělském sektoru pokračují dokonce i v časech pandemie. Výrobky oceňované medailemi musí být vhodné pro praxi, pro welfare zvířat a zajistit bezpečnost práce a nízké ovlivnění životního prostředí.

Celkem osmdesát přihlášených inovací bylo podle tématu rozdělěno do čtrnácti skupin a ohodnoceno nezávislými experty.  Převaha medailí byla udělena o v oblasti Ustájení skotu a krmné technologie. Byla udělena jedna zlatá a sedm stříbrných medailí.

Trendy v chovech zvířat

Jednou z oblastí, které je mezi vystavovateli věnována pozornost, je systém krmení a uchovávání krmiv, na hygienu odchovu telat, jejich výživu a zdravím, automatizaci a snižování emisí. V chovech prasat jde o optimalizaci krmení, kontrolu klimatu a energetické náročnosti i welfare zvířat.  V chovech drůbeže se nové produkty zaměřují na užitkovost, optimalizaci osvětlení, automatizaci krmení, redukci emisí a uržitelnost chovu.

Megatrendem je digitalizace počínaje automatizovaným získáváním dat ze senzorů, přes propojení dat a jejich analýzu a inteligentním sledováním zdraví zvířat.

 

Jak vyhrát zlato

Letošní zlatou medaili získala nizozemská firma Hanskamp AgroTech BV za výrobek CowToilet. CowToilet je revoluční produkt, který sbírá moč a odděluje ji od výkalů. Tím, že moč nezůstane na podlahách stáje, sníží se produkce čpavku, což má pozitivní vliv na ovzduší ve stáji i na zdraví paznehtů. Produkt používá přirozený nervový reflex, který způsobuje močení krávy. V boxu je umístěna napáječka, příp. žlab s jádrem, aby krávy do boxu chodily. Technika je automatizována a peciálně navržený box lze umístit do jakékoli stáje. Moč se shromažďuje v zásobníku CowToilet a poté se odčerpává a skladuje odděleně. Stáj zůstává čistší a sušší.

Rozpoznat kohoutky včas

Seleggt Circulus, produkt. Který získal stíbrnou medaili, přihlásila firma respeggt GmbH, protože v chovech nosnic jsou vylíhnutí kohoutci zničeni a jejich počty jdou ročně do milionů. Právě vysoké procento „zabitých“ kohoutků se stalo politickou záležitostí s postupným zákazem této procedury. Za alternativní možnost je považována in-ovo sexace s testováním přítomnosti určitých hormonů 8. nebo 9. den inkubace. Inovační výrobek Seleggt Circulus je významně lepší a plně automatizovaný. Tekutina z alantoické blányje získávána neinvazivně. Odběr vzorku jehličkou je snížen na jednu sekundu na vejce. Systém pracuje až 20 hodin denně a má týdennní kapacitu 360 000 vajec, což je asi 150 000 až 180 000 kuřat – kohoutků. toho, jak zabránit zabíjení kohoutků až po vylíhnutí díky metodě sexování in-ovo.

Pro zdravá telata

Alma Pro Hygieneset, produkt pro hygienu v chovu skotu, přihlásila do soutěže firma Urban GmbH & Co. KG. Udržení hygieny při krmení telat je důležité, protože  při krmení telat automatem se může stát, že se patogeny přenesou mezi telaty. Alma Pro Hygieneset reprezentuje inovační použití UV-C záření, u nějž bylo dokázáno, že redukuje mikroby. Specifické UV-C ozáření „cucáků“napájecího automatu je významným zlepšením. Vedle toho se UV-C záření využívá pro čistění nádrže automatu, která zabezpečí dokonalou kvalitu vody pro namixování mléčného nápoje. Dezinfekce napájecích dudlíků a přilehlých ploch pomocí UV-C záření reprezentuje ohromné zlepšení. Zabíjí se tak množství patogenů a riziko přenosu mikrobů mezi telaty je významně redukováno.

 Vše pro pohodu telat

Vítězem speciální ceny EuroTieru udělené za welfare zvířat se pro rok 2021 stala německá firma Futuro Farming se svým produktem Calf Monitoring System. Toto ocenění se uděluje produktům, které již získaly stříbrnou medaili. Firma vyvinula efektivní způsob individuálního sledování zdravotního stavu telat. Patentovaný senzorový systém informuje o možném onemocnění telat podle jejich chování již tři dny předem. Senzory odesílají data na servery firmy, kde je algoritmus vyhodnocuje a identifikuje telata náchylná k onemocnění. Takové abnormality se odesílají pomocí aplikace do telefonu nebo na jiné mobilní zařízení farmáře v reálném čase, aby mohl léčit telata co nejdříve.  Díky lepšímu zdraví se také významně zvyšuje welfare telat.

 Předávání medailí on-line

Oficiální představení oceněných výrobků proběhne 10. února 2021 během EuroTier digital a EnergyDecentral digital, které proběhnou výlučně jako digitální verze od 9. do 12. ůnora 2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down