26.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepravděpodobný bezcelní vývoz ukrajinské drůbeže může snížit ceny kuřat v Evropě

Teoreticky by Ukrajina mohla zdvojnásobit vývoz drůbeže do Evropy a využít tak celoročního bezcelního režimu. To by mohlo změnit ceny v EU, i když se tento scénář zdá být nerealistický, řekla Katarzyna Gawrońska, ředitelka Národní komory producentů drůbeže a krmiva, místnímu deníku Top Agrar.

 

Gawrońska uvedla, že obavy vyjádřené některými hráči na evropském trhu z nárůstu vývozu poměrně levné ukrajinské drůbeže v rámci bezcelního režimu uděleného Evropskou komisí jsou za současných podmínek neopodstatněné.

Z hlediska množství byla Ukrajina třetím největším externím dodavatelem drůbežího masa na trhu EU a v roce 2021 dodala evropským zákazníkům 130 000 tun drůbeže. Toto číslo by mohlo být mnohem vyšší, kdyby nebylo celní politiky EU, řekl Gawrońska a odhadl, že Ukrajina má kapacitu zvýšit vývoz drůbeže do Evropy téměř 2krát.

V tomto případě by průměrná cena drůbežího masa vyváženého do Evropy polskými zemědělci klesla o 8-14%, odhadla. To by se zase promítlo do poklesu výkupních cen živých kuřat o 8-16%, i když taková prognóza může být stěží přesná, dodala.

 

Nárůst vývozu by byl zázrak

"Nejdůležitější však je, že tyto odhady neberou v úvahu válku na Ukrajině," řekla Gawrońska a dodala, že je extrémně těžké zahrnout do této rovnice dopad probíhajících nepřátelských akcí na ukrajinský drůbežářský průmysl.

"Poměr využití kapacit zpracovatelských závodů se dynamicky mění, logistické problémy se mohou prohloubit nebo vyřešit přes noc a provozní stav mnoha farem není znám. Na druhou stranu, v současných válečných podmínkách, i při naprosté absenci cel, by udržení loňské úrovně vývozu bylo pro Ukrajinu úspěchem, zatímco jakékoli zvýšení by bylo považováno za zázrak," řekla Gawrońska.

"... zachování výrobní kapacity... je vysoká objednávka, natož zvýšení výkonu výroby."

Pro ukrajinské chovatele drůbeže je udržení výrobní kapacity uprostřed nedostatku elektřiny, krmiva a paliva způsobeného válkou náročným úkolem, natož zvýšením výrobní výkonnosti, uvedla Gawrońska a dodala, že Evropská komise zrušením cel na ukrajinské zboží přijala správné humanitární rozhodnutí a mohla by zemi pomoci v současné extrémní situaci.

V roce 2021 Ukrajina vyvezla 259 000 tun drůbežího masa, především po moři. Vývozní dodávky se od začátku ruské invaze zastavily. Největší ukrajinský producent drůbeže, MHP, v dubnu oznámil, že částečně obnovil vývoz drůbeže vlakem, i když není známo, kolik drůbežího masa Ukrajina od té doby vyvezla.*

Poultry World

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down