Nizozemský farmář prchá z Ukrajiny, aby se stal hlasem na západě

Nastala doba, o níž Nizozemec  Kees Huizinga, velký farmář na Ukrajině, nikdy nepředpokládal, že se stane, ale když Putinova ruská armáda zahájila válku s evropským národem, celý svět pocítil následný šok.

Za posledních 20 let Kees a jeho dva obchodní partneři provozovali svou velkou farmu "TOV Kischenzi" o rozloze 15 000 hektarů v centru Ukrajiny. Zemědělství na Ukrajině, známé jako obilnice Evropy, si v posledních letech vede velmi dobře s vynikajícími cenami komodit. Přinejmenším si vedla dobře až do 24. února, kdy se sousední Rusko pod vedením svého prezidenta Vladimira Putina rozhodlo napadnout Ukrajinu.

Když Kees uslyšel tuto zprávu, okamžitě poslal svou ženu Emmeke a jejich dvě malé dcery domů do Nizozemska přes Rumunsko. O týden později Kees je následoval do svého rodinného domu, aby byl hlasem na západě pro ukrajinské zemědělce, a zanechal svou farmu ve schopných rukou 400 zaměstnanců.

Farma se nachází v blízkosti Čerkasy, 200 km jižně od Kyjeva, a chová se tam  2000 holštýnských dojnic a 450 prasnic. Půda je většinou využívána pro pěstování plodin pro export, jako je pšenice, kukuřice a slunečnice, a je zde také 350 hektarů zeleniny s kapkovým zavlažováním. Kees, který také hovoří plynně ukrajinsky a rusky, řekl: „Začali jsme tam s 1000 hektary a rozrostli jsme se až na 15 000 hektarů, většinou pronajatých, protože cizinci tam nemohou vlastnit půdu.“

„Když jsem se stal farmářem, věděl jsem, že budu muset vést obraznou válku proti tradičním nepřátelům produkce potravin, jako jsou škůdci, plevel a nemoci, ale nečekal jsem, že budu ve skutečné válečné zóně se smrtícím nepřítelem.“

„Ukrajinská agrární asociace má kolem 1100 členů, kteří na Ukrajině obhospodařují celkem 3,5 milionu hektarů. Požádali mě, abych šel na západ a byl jejich hlasem v případě, že ztratí připojení k internetu.“ Kees dodává, že práce na farmě pokračují a 2000 krav musí být dojeno.

Mléčná farma

„Těsně předtím, než jsem odešel, dojily krávy každý den 34 litrů,“ dodává Kees. „Dvakrát denně je dojíme v rotační dojírně s 80 místy. Krávy jsou krmeny směsí kukuřičné siláže, vojtěškového sena, sóji, slunečnic, cukrovkovými řepnými řízky a minerály. Většinu ingrediencí si pěstujeme sami.“

„Naše mléko jde do Společnosti Molikija, která ho zpracovává na tekuté mléko, máslo, sýr a jogurty. Za mléko dostáváme 43 eurocentů za litr, protože vyrábíme vysoce kvalitní mléko po celý rok. Naštěstí kamiony sbírající mléko zatím stále jezdí, ale nevím, co se stane.“

„Pro světový trh pěstujeme kukuřici, pšenici, ječmen a slunečnice, které jsou vyváženy z černomořských přístavů, ale Rusové tyto přístavy nyní uzavřeli. Mimochodem, Ukrajina je největším vývozcem slunečnice na světě a  pěstuje více než 50 % celosvětové produkce slunečnice.“

„Právě teď práce pokračuje, ale přezkoumáváme náš program polních práce pro případ, že by se situace změnila. Máme několik týdnů do zahájení polních prací, takže máme čas na nové plány.

„Paliva a hnojiva jsou nedostatkovým zbožím, takže to musíme obejít. Letos bychom mohli přestat pěstovat cukrovou řepu kvůli nejistotě, že mlýny budou v provozu. Naše farma produkuje 70 000 až 80 000 tun obilí ročně, ale právě teď jsou vývozní trhy uzavřeny.“

Zatímco oblast, ve které Kees farmaří, je v současné době relativně klidná, někteří zaměstnanci farmy odešli bojovat proti Rusům. Vzhledem k tomu, že je nelze kontaktovat telefonicky, Kees může jen doufat, že přežijí. „V naší oblasti v tuto chvíli nejsou žádní Rusové a doufám, že to tak zůstane,“ říká. „Asi 25 našich zaměstnanců odešlo bojovat proti Rusům. Jiní pracují jako místní bezpečnost, aby dávali pozor. Naše farma, stejně jako většina farem a místních vesnic, připravuje jídlo a posílá ho ukrajinské armádě a do Kyjeva.“

Válka na Ukrajině ovlivní ceny potravin po celém světě, ale Kees trvá na tom, že by se věci mohly změnit k lepšímu, pouze pokud válka skončí nyní.

„Ukrajina loni vyprodukovala 90 milionů tun obilí a spotřebuje 25 milionů tun ročně, takže země má dostatek potravin pro sebe, ale po celém světě jich bude nedostatek. To zvýší ceny potravin pro všechny.“

„Ale můžeme věci zachránit. Válka musí skončit. Putin musí odejít. Všichni se ptají, co mohou udělat, ale to nejlepšíje ovlivnit své politiky, aby dali vyšším mocnostem vědět, že Putin musí být zastaven.“

„Prozatím zůstanu v Nizozemsku a mám domluvených několik schůzek, abych se pokusil přimět Západ, aby zvýšil tlak. Ukrajina neudělala nic, aby si tento osud zasloužila. Od konce studené války a rozpadu Sovětského svazu jsme se snažili žít v míru a harmonii s širším společenstvím národů.“

„Snažili jsme se rozvíjet civilizovanou demokracii. I když máme před sebou ještě dlouhou cestu, dosáhli jsme velkého pokroku.“

„Všichni musíme stát při sobě a zastavit to hned. Budu se muset co nejdříve vrátit na farmu. Mám velké obavy o své zaměstnance. Mají spoustu jídla, ale nevíme, co se může stát,“ uvedl Kees.*

Farmonline

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down