Nová cena za inovace

Nový systém ocenění v EuroTier DLG Agrifuture Concepts uznává průkopnické úspěchy a vize budoucnosti, které ještě nedosáhly tržní zralosti, ale jsou ve fázi vývoje. Ještě před EuroTierem je vyhlášen užší seznam inovací, potenciálních vítězů ocenění.

Udržitelnější mléko

BASF SE a Neumühle Estate Training and Experimental Institute for Livestock Farming

Koncept vyvinutý společností BASF SE a jejím konsorciem je zaměřen na zlepšení produktivity výroby mléka v celém řetězci podle výpočtu hmotnostního toku založeného na datech a udržitelnosti v průběhu celého výrobního procesu. Za tímto účelem se data shromažďují v každém výrobním kroku a konsolidují se v centrálním datovém řídicím panelu. Od výroby a složení krmiv a zdravotního stavu zvířat až po snižování emisí včetně lze na základě těchto údajů optimalizovat ýrobní proces. Konkrétně lze například dovážená krmiva nahradit vedlejšími produkty z výroby potravin a použít krmiva vyráběná v regionu a také inhibitory nitrifikace pro kejdu. Blízká infračervená spektroskopie (NIRS) pro měření dusíku v kejdě a aplikace dusíku s proměnlivou dávkou (VRA) se používá k přizpůsobení objemu aplikovaných živin. Optimalizací procesů pro dosažení udržitelné a efektivní produkce mléka má koncept také poskytnout zúčastněným zemědělcům informace o řízení podniku a podporu při rozhodování o co nejefektivnějším řízení farem v budoucnu a ke splnění nezbytných povinností, např. pokud jde o produkci živin a CO2.

Modulární kravín budoucnosti

Wilhelm Kristen GmbH

Konvenční stáje potřebují vysoké investice do stavebních materiálů. To je často způsobeno individuálním plánováním, které se obvykle provádí stavbou stáje, do které jsou pak instalovány další prvky, jako je ventilační systém, technologie dojení atd.

Modulární koncept kravínu od společnosti Wilhelm Kristen GmbH přehodnocuje konstrukci stáje a zaměřuje se na maximální pohodlí krav a efektivitu práce, jednoduchý a přirozený ventilační systém a nejjednodušší možnou stavbu založenou na potřebách zvířat, zaměstnanců a manažerů farem. Modulární konstrukce je zaměřena na robotické dojení. Krmení se provádí buď pomocí krmného míchacího vozu, nebo podávacím pásem na krmném stole; pro odstraňování hnoje je k dispozici lopata nebo robotické řešení. Vzhledem k tomu, že tato konstrukční metoda vyžaduje velmi málo základů, potřeba betonových prací se dramaticky snižuje. To vede k nižším stavebním nákladům a kratší době výstavby a zároveň ke zvýšení transparentnosti a viditelnosti v budově. Potřebné křížové větrání v objektu zajišťuje štít se štěrbinou a možnost otevření obou bočních stěn až do výšky 2,50 metru. K dispozici jsou všechny možnosti zastřešení včetně zelených střech nebo instalace fotovoltaického systému.

Modulární systém l umožňuje snížit stavební náklady přibližně o 20–25 % ve srovnání s konvenčními řešeními. Zaměřením se na potřeby krav a optimalizovaným pracovním postupem, který budova v každém případě zajišťuje, systém současně zvyšuje efektivitu při každodenní práci.

Lely Exos firmy Lely Deutschland GmbH

Sklizeň zeleného krmiva je jednou z nejdůležitějších operací chovu dojnic. Vysoce kvalitní zelené krmivo, které se obvykle vyrábí na vlastní půdě, do značné míry určuje kvalitu krmných dávek nebo nutnost jejich doplnění koncentrovanými a minerálními krmivy. Zelené krmivo je proto základem pro ziskovou produkci mléka a je nezbytné pro zdraví zvířat.

S Exosem představuje Lely koncept pro plně autonomní sklizeň a krmení čerstvé trávy. Zelené krmení po celou dobu vegetace nabízí mnoho výhod. Například je eliminována ztráta energie v důsledku procesu silážování. Plně elektrický Lely Exos poskytuje denní dávku zeleného krmiva pro celé stádo autonomně. Robot detekuje překážky a plynule se pohybuje v interiéru i exteriéru. Během sklizně je také možné hnojit. Vzhledem k tomu, že sečení probíhá ve správný čas, je podporován rychlý opětovný růst travních porostů a půda je chráněna poměrně nízkkou hmotnosti stroje. To umožňuje plně těžit z využití celého vegetačního období, produkovat více mléka z krmiva, které si farmasama vyrobila, a tím snížit počet potřebných strojů a nákup dalších krmiv.

KuhTracking firmy Mechatronik Austria GmbH

Technické a především elektronické systémy pro řízení stáda jsou používány v celém odvětví živočišné výroby. Doposud však byly tyto systémy omezeny na parametry, které lze zaregistrovat pomocí jednoho nebo více senzorů. Cílem automatizované videoanalýzy, kterou nabízí systém KuhTracking společnosti Mechatronik Austria GmbH, je v budoucnu schopna měřit a vizualizovat údaje specifické pro zvířata nepřetržitě a v reálném čase. Systém, vyvinutý ve spolupráci s výzkumnou institucí Raumberg-Gumpenstein, je založen na propojení moderní kamerové technologie a umělé inteligence s inteligentním systémem řízení stáda a tvoří komplexní biometrický nástroj. Nabízí například informace říji, otelení, chování zvířat, spotřebě krmiva nebo době ležení, a tím umožňuje nepřetržité sledování zdraví zvířat.

Pokud jsou všechny potřebné informace uloženy centrálně a stačí jen několik kliknutí, systém je schopen vydávat včasná varování, a tak mohou být choroby rozpoznány dříve a zemědělec a veterinář jsou schopni zavést nezbytná protiopatření rychleji. To minimalizuje ztráty a snižuje veterinární náklady, což v konečném důsledku zlepšuje jak ziskovost, tak welfare zvířat.

Havito – Birth to Finis od firmy Big Dutchman International GmbH

(společně s Bröring GmbH & Co. KG)

Moderní systémy v produkci prasat jsou směřují ke zvýšení efektivity a produktivity práce zvýšením biologické výkonnosti. V budoucnu budou aspekty dobrých životních podmínek zvířat hrát výrazně větší roli. Strukturovaný kotec, ve kterém prasnice může porodit a selata tam zůstávají po celou dobu chovu a výkrmu, aniž by byla přemístěna, je nyní poprvé představena ve formě konceptu Havito – Birth to Finish od společností Big Dutchman International GmbH a Bröring GmbH & Co. Systém je založen na konceptu prasečí toalety PigT zavedené v roce 2018 pro použití v chovu a výkrmu, který byl nyní rozšířen i o prasnice. Díky uzavřenému povrchu celého kotce a nepřetržitému oddělení moči a stolice může být celý poseto organickým materiálem a prasata sama jej rozdělí na oblast pro ležení, manipulační oblast a toaletu. Koncept je navržen pro 21týdenní cyklus od narození do porážky, včetně 5–6 týdenního období kojení a 15 týdenní fáze chovu/výkrmu. Selata narozená v kotci tam zůstávají po celý svůj život, přičemž koncept také zohledňuje zvyšující se požadavky na prostor rostoucích zvířat. Prasnice také vždy porodí ve stejném kotci. Selata se učí od své matky, jak najít krmení; místo pro krmivo zůstává stejné po celý život. Prvky potřebné pro narození selat v otevřeném porodním prostoru mohou být během chovu složeny. Koncept chovu Havito Birth-to-Finish je zajímavou a chytrou odpovědí na budoucí požadavky na welfare.

Produkt X skupiny Vilofoss

Přežvýkavci jsou zodpovědní za přibližně jednu třetinu celosvětových emisí metanu. Vzhledem k tomu, že metan je pro klima mnohem škodlivější než CO2, je potenciál ochrany klimatu při snižování emisí metanu z chovu skotu považován za důležitý. Předchozí přístupy sledovaly cíl snížit dopady na životní prostředí a předpokládaly změny ve složení krmiv, jako je například zvýšení obsahu tuku v krmivech nebo poměru koncentrátu, nebo byly zaměřeny na genetickou selekci pro nižší produkci metanu. Tyto koncepce však nejsou schopny vyřešit naléhavý problém snížení znečištění životního prostředí způsobeného přežvýkavci s potřebnou rychlostí. S produktem Product X se nyní skupina Vilofoss snaží snížit emise metanu u zdroje. Důvodem je to, že tento klimatický plyn není produkován samotnou krávou, ale methanogenními archebakteriemi, které žijí jako symbionty v bachoru a pomáhají zvířatům trávit jinak nestravitelné krmivo. Produkt X bude chemická doplňková látka, kterou zemědělci přidávají do krmné dávky jako součást standardního krmení. Jeho úkolem bude inhibovat odpovídající enzym v cestě syntézy metanu archebakterií, aniž by měla negativní dopadyi pro krávy nebo přeměnu krmiva. Dosavadní odhady naznačují, že Produkt X bude schopen snížit produkci metanu u dojnic přibližně o 30 %, zatímco jiné přístupy jsou sotva schopny dosáhnout snížení o 15 %. Produkt X proto slibuje, že významně omezí produkci metanu prostřednictvím používání doplňkových látek v krmivech, lze jej snadno zavést do většiny výrobních systémů a má potenciál výrazně přispět ke splnění cílů v oblasti ochrany klimatu.

Slavnostní předání cen se uskuteční na veletrhu EuroTier v německém Hannoveru.

 

Lely Exos

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down