Nový pohled: Důvody negativní energetické bilance u krav

Dojnice občas zažívají negativní energetickou bilanci, která může ovlivnit jejich produkci a plodnost, ale právě byl proveden nový pohled na důvody, které za tím stojí. Kombinací výsledků několika souborů výzkumu za posledních 30 let byla AFBI v Severním Irsku schopna pomoci zemědělcům pochopit složité biologické systémy, včetně účinků negativní energetické bilance.

Výzkumný orgán říká, že skóre tělesné kondice je lepším nástrojem pro sledování energetické rovnováhy než živá hmotnost a že poměr tuku k bílkovinám silně souvisí s energetickou bilancí.

Vysvětlení energetické bilance

AFBI říká, že krávy obvykle vstupují do období negativní energetické bilance na začátku laktace. To je částečně způsobeno tím, že se zvýšil potenciál dojivosti, zatímco jejich schopnost konzumovat dostatek krmiva se nezvýšila stejným tempem. Během období negativní energetické bilance kráva využívá své zásoby tělesného tuku k udržení produkce mléka, což se odráží ve ztrátě tělesné kondice. Nadměrná negativní energetická bilance, jako jsou krávy velmi hubené, může vést ke zdravotním problémům a špatné plodnosti.

Forenzní pohled

Vědci z AFBI společně s University College Dublin a Teagasc zkombinovali a analyzovali výsledky jednotlivých krav z 27 experimentů zahrnujících celkem 1321 krav. Tyto informace byly použity ke zkoumání faktorů ovlivňujících energetickou bilanci krav a ke zkoumání využití poměru mléčného tuku k bílkovinám jako ukazatele energetické bilance.

Užitkovost obvykle vrcholí kolem 5–7 týdnů po otelení, zatímco příjem obvykle nedosahuje vrcholu až do 10–13 týdnů po otelení. Tento rozdíl v načasování špičkových výnosů mléka a špičkového příjmu pomáhá vysvětlit, proč krávy vstupují do negativní energetické bilance. Zvýšení kvality a hustoty živin stravy však může umožnit kravám vyšší příjem živin a jako takové do určité míry snížit energetickou bilanci. Živá hmotnost obvykle klesá během prvních 5 týdnů po otelení, než se začne opět zvyšovat. Skóre tělesné kondice se však obvykle snižuje až přibližně 10–-15 týdnů po otelení. Krávy obvykle zůstávají v záporné bilanci přibližně 10–15 týdnů po otelení. Skóre tělesné kondice je mnohem lepším ukazatelem energetické rovnováhy než živá hmotnost. Provádění hodnocení tělesné kondice může chovatelům poskytnout užitečné informace, které jim pomohou řídit energetický stav jejich stáda. Maximální negativní energetická bilance je obvykle pozorována ve 2. až 3. týdnu po otelení, zatímco starší krávy zažívají negativnější energetickou bilanci víc než mladší krávy.

Používání statistik kvality mléka

Bodování tělesné kondice může být časově náročné a většina chovatelů to nedělá pravidelně. Proto existuje možnost identifikace alternativních ukazatelů energetické bilance krávy. Jedním z ukazatelů, který lze použít, je poměr tuku k bílkovinám v mléce. Tento poměr se stanoví vydělením procenta tuku v mléce jeho procentem bílkovin. Pokud například kráva produkuje mléko s obsahem tuku 4,2% a obsahem bílkovin 3,3%, mléko bude mít poměr tuku k bílkovinám 1,27. Poměr mléčného tuku k bílkovinám je již používán odborníky na výživu jako časný indikátor nutričních problémů, přičemž poměr odráží nerovnováhu v hladinách mléčného tuku a bílkovin. Například, když krávy mobilizují tělesný tuk na začátku laktace, část tohoto tuku skončí v kravském mléce a procento mléčného tuku se zvyšuje. Podobně, když mají krávy nedostatek energie, hladiny mléčných bílkovin mají tendenci klesat. Krávy s vysokým poměrem mohou být vystaveny zvýšenému riziku ketózy.

Výzkum AFBI ukázal, že jak se energetická bilance stává negativnější, poměr tuku k bílkovinám v mléce se zvyšuje. Téměř všechny krávy s poměrem tuku k bílkovinám vyšším než 1,5 mají negativní energetickou bilanci. Proto AFBI naznačuje, že krávy s poměrem tuku k bílkovinám vyšším než 1,5 jsou metabolicky postiženy. V datech je však také mnoho variací. Například mnoho krav s poměrem tuku k bílkovinám mezi 1 a 1,5 bylo také v negativní energetické bilanci, zatímco poměr tuku k bílkovinám v tomto rozmezí by nemusel být nutně považován ohrožení krav.

AFBI dospěla k závěru, že skóre tělesné kondice je lepším nástrojem pro sledování energetické bilance než živá hmotnost a že poměr tuku k bílkovinám souvisí s energetickou bilancí. Studie však také prokázala omezení využití tuku k bílkovinám k předpovědi energetické rovnováhy jednotlivých krav.

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down