Nový porodní kotec pro prasnice

Firma WEDA Dammann & Westerkamp z Dolního vyvinula ve spolupráci s výzkumným konsorciem nový typ porodního kotce. Díky nové struktuře si inovovaný výrobek zaslouží své jméno VarioFlex. Na omezeném prostoru má prasnice možnost volného pohybu a také selata mají k dispozici více místa. To zajistí chovateli zemědělec maximální bezpečnost pro zvířata, jak nám sdělil zástupce firmy na setkání s novináři v Göttingenu.

Efektivní využití prostoru je možné na základě promyšlené struktury kotce. Velikost plochy kotce je p 6,4 m2, prasnice tak mohou pro volný pohyb využít prostor 4,5 m2 a selata si odpočinou a zahřejí se v hnízdě s plochou 1,4 m2.
Dalšími výhodami jsou komfortní nastavení otočného roštu s ovládáním jednou rukou, které zajišťuje větší prostor a ochranu selat a zjednoduší práci ošetřovatelů. WEDA Dammann & Westerkamp navrhla také speciální zamykání tohoto systému. Na rozdíl od obvyklého myšlení v chovu prasat znamená použití otočného roštu nárůst prostoru pro matku a selata, zvířata se tak mohou volně pohybovat.
Kotec VarioFlex má výšku jen 1,15 m v místě, kde je prasnice, a výšku 0,5 m v oblasti hnízda selat. Přesunutí zvířat do kotce a ven je prováděno přes vstupní bránu, takže je nekomplikované a bez namáhavé práce. Hnízdo pro selata leží přímo u uličky, takže se dají dobře kontrolovat, aniž by bylo nutné vstoupit do kotce. Toto bezproblémové sledování selat je navíc podpořeno výškou hrazení jen 50 cm právě v místě hnízda.
V případě nutnosti ošetření prasnice nebo selat může být v krátké době prasnice fixována ze strany chodby přestavením otočného roštu. Takže není třeba vůbec vstupovat do kotce a přijít s ní do kontaktu. Tato technologie tak zajišťuje požadovanou bezpečnost práce a je vhodná i pro nezkušené zaměstnance nebo studenty na praxi. Jednoznačnou výhodou je tedy maximální přehlednost a bezpečnost.
V rámci projektu podporovaného Spolkovým ministerstvem pro výživu, zemědělství a ochranu spotřebitele (BMELV) vznikly dvě varianty volného porodního kotce a byly testovány ve výzkumném konsorciu, jehož členy byly WEDA Dammann & Westerkamp GmbH, In-Sta GmbH – STA Serviceteam Alsfeld, Landesbetrieb Landwirtschaft Hessen (LLH), Landwirtschaftszentrum und Eichhof – Institut für Tierzucht und der Haustiergenetik Justus Liebig-Universität Gießen, .WEDA-EUROTIER-NOVELTY.*

S novým produktem se můžete seznámit na veletrhu EuroTier v Hannoveru v hale 17 (stánek D 05).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down