O ovčáckou expozici byl opět velký zájem

Letošní expozici malých přežvýkavců na národní výstavě v Brně reprezentovalo přes sto osmdesát zvířat čtyřiadvaceti plemen ovcí a koz. Kolekce sto dvaapadesáti ovcí byla zastoupena devíti plemeny s kombinovanou užitkovostí (bílá alpská ovce, clun forest, kamerunská ovce, jurská ovce, merinolandschaf, romney, ouessantská ovce, šumavka, valaška), dále šesti masnými plemeny (berrichon du Cher, dorper, charollais, oxford down, suffolk, texel), dvěma plemeny s mléčnou užitkovostí (lacaune, východofríská ovce) a konečně romanovskou ovcí ze skupiny plodných plemen. Kolekce devětadvaceti kusů šesti předvedených plemen koz pak prezentovala všechny tři užitkové směry, a to mléčný (koza bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá), srstnatý (koza mohérová a kašmírová) a masný (koza búrská), včetně zájmového plemene – zakrslé kozy holandského typu.

 

Svaz chovatelů ovcí a koz, z.  s., opět připravil ve spolupráci s chovatelskými kluby početně bohatou a druhově velmi pestrou expozici. Vzhledem ke struktuře u nás chovaných plemen ovcí samozřejmě dostala největší prostor kombinovaná a masná plemena. Respektive devět  plemen s kombinovanou užitkovostí o počtu šestasedmdesáti kusů a šest masných plemen s osmatřiceti zástupci se na celkových počtech předvedených zvířat podílelo pětasedmdesáti procenty. V chovech koz stále dominují naše dojená domácí plemena, tj. bílá a hnědá krátkosrstá koza. Vedle již tradičně předvedených plemen malých přežvýkavců však návštěvníci mohli také vidět u nás málo chovaná plemena ovcí (například jurskou ovci, dorpera, lacaune) či mohérovou  kozu. Nejsou to však jen zvířata, kvůli nimž zájemci navštěvují ovčáckou expozici.

„Chov ovcí a zvláště koz se orientuje na faremní zpracování mléka i masa a na nabídku přímého prodeje z farmy nebo formou farmářských trhů. Kvalitní potraviny vyráběné podle tradičních receptur umožňují další rozvoj menších farem, což významně rozšiřuje sortiment domácích specialit z ovčího a kozího mléka i masa. Kromě nabídky těchto produktů jsme  po celou dobu výstavy předváděli také tradiční zpracování ovčí vlny předením, plstěním a tkaním a dále i zpracování kůže a kožešin. Samozřejmou součástí naší nabídky je také odborná literatura a pro všechny zájemce i poradenská činnost,“ řekl při naší návštěvě ovčácké expozice předseda SCHOK v ČR Ing. Vít Mareš, který po celou dobu konání národní výstavy komentoval předvádění vystavených zvířat.

Zbývá ještě dodat, že o tradiční vyhlášení nejlepších zvířat se postarala  tříčlenná mezinárodně složená komise – Ing. Martin Hošek, Ph.D., doc. Ing. Radek Filipčík, Ph.D., Thierry Dellhome, která současně předala ceny v kategoriích absolutní vítěz výstavy, nejlepší kolekce ovcí, vítěz masných plemen ovcí, vítěz kombinovaných plemen ovcí, vítěz specializovaných plemen ovcí, vítěz plodných a mléčných plemen ovcí, šampión výstavy - beran, šampiónka výstavy - bahnice, nejlepší kolekce koz, vítěz mléčných plemen koz, šampión výstavy - kozel, šampiónka výstavy - koza. Vybrat nejlepší nebylo jednoduché, protože všechna vystavovaná zvířata zasluhovala ocenit. Nakonec ale rozhodla výstavní kondice a připravenost zvířat. Výsledky jsou uvedené v následující tabulce.

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.

 

Tabulka – Oceněná zvířata na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně

Plemeno Kategorie Chovatel

Absolutní vítěz výstavy

 

Texel beran Ing. Pavel Vávra, Hrusice

Nejlepší kolekce ovcí

 

1. Clun forest 4 berani + 2 bahnice + 3 jehňata + 2 ročky Martin Neuwirth, Pěčín
2. Romney beran + 2 bahnice se 4 jehňaty Roman Macek, Vizovice
3. Valaška beran + 2 bahnice se 2 jehňaty Vladimíra Křenková, Břidličná

Vítěz masných plemen ovcí

 

Texel beran + 4 jehnice Ladislav Pálka, Moravská Třebová

Vítěz kombinovaných plemen ovcí

 

Merinolandschaf 4 berani + 3 bahnice Ing. Vladislav Vítek, Kunštát na Moravě

Vítěz specializovaných plemen ovcí

 

Kamerunská ovce bahnice + 2 ročky Petr Kříž, Nadějkov

Vítěz plodných a mléčných plemen ovcí

 

Romanovská ovce beran se dvěma bahnicemi a osmi jehňaty Petr Malášek, Tišnov

Šampión výstavy - beran

 

1. Texel plemenný beran Ing. Pavel Vávra, Hrusice
2. Romney plemenný beran Roman Macek, Vizovice
3. Valaška plemenný beran Ing. Jan Vejčík, Dlouhá Stropnice

Šampiónka výstavy - bahnice

 

1. Suffolk plemenná bahnice ZVOZD Horácko Opatov
2. Lacaune plemenná bahnice Jiří Prokeš, Smilovice
3. Berrichon du cher plemenná bahnice Štros Agro, s. r. o.

Nejlepší kolekce koz

 

Koza búrská kozel + koza s kůzletem + 2 ročky Oveko, a. s. Brno

Vítěz mléčných plemen koz

 

Koza hnědá krátkosrstá 4 kůzlata Zbyněk Štěpánek, Prosetín

Šampión výstavy - kozel

 

Koza mohérová plemenný kozel Ing. Vladimír Bařina, Křinice

Šampiónka výstavy - koza

 

Koza bílá krátkosrstá plemenná koza Pavel Kubeš, Horní Újezd

*

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down