Plemeno brown-swiss je považováno za nejstarší chované mléčné plemeno. Nejen jejich nevšední krása, odolnost a dlouhověkost, ale hlavně poměr tuku a bílkovin v jejich mléce, který je ideální pro výrobu sýrů, z nich činí jedno z nejoblíbenějších plemen na světě.

I v České republice toto plemeno nachází přízeň u stále většího počtu chovatelů a k naší velké radosti letos české „brownky” již potřetí vstoupí do ringu. V minulém druhém ročníku si nejcennější titul šampiónky a krávy s nejlepším vemenem po poutavém finále odnesla Popelka ze školního podniku SŠZV Lanškroun, která se navíc nejvíce líbila návštěvníkům NVHZ 2017 v Brně a díky tomu se stala držitelkou trofeje Miss sympatie.

Na letošním šampionátu verdikt opět vynese uznávaný mezinárodní rozhodčí pan Angelo Pozzatti z Itálie, renomovaný odborník, který se již zúčastnil více než 280 výstav po celém světě.

Dovolujeme si vás pozvat na výjimečnou podívanou. Přijďte nám pomoct vytvořit slavnostní atmosféru kravským modelkám a jejich chovatelům na III. národní šampionát plemene brown-swiss, který se bude konat 14. května 2019 ve 13.00 hodin v předvadišti dojného skotu v pavilonu P v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat 2019 v Brně.*

Ing. Ingrid Štěpánová

ČSCHMDPS, z. s.

„Čas běží jako bláznivý…“ zpívá de v jedné známé písničce. Skutečně, připadá mi velmi nedávno, kdy jsme s entuziasmem vydupali první ročník Národního jerseyského šampionátu a spolu s dánským judgem Therkildsenem jsme se radovali z vítězství chorušické krávy Chorusic May CANA.

Ano, to byl rok 2015 na brněnském výstavišti. O dva roky později jsme soutěž rozšířili o veleúspěšnou přehlídku dětí a telat a vše nám soudcoval Rainer Schmit. Dosud úřadující šampionkou je Inplem Hulk DANA, která se stále těší dobrému zdraví a pokusí se obhájit svoji pozici i letos v květnu.

III. Národní šampionát jersey proběhne ve velkém předvadišti v pavilonu P, v neděli 12. května 2019. Akce bude rámovat slavnostní zahájení celé Národní výstavy hospodářských zvířat 2019. Soutěž nám bude soudcovat významný chovatel a předseda Svazu chovatelů Jersey z Francie - Olivier Bulot. Držíme se tak nastoleného konceptu, že hodnocení dělá věhlasný světový odborník, který nezná předváděné krávy a ani jejich chovatele. Tím je zaručena úplná objektivita. Také letos budou soutěžit děti s telaty a krávy ve dvou věkových kategoriích.

Jerseyky svou elegancí, jemností a neuvěřitelným užitkem odjakživa přitahovaly pozornost chovatelů na celém světě, a ne nadarmo jsou druhým nejrozšířenějším plemenem dojeného skotu na světě. Taktéž veřejnost se dozajista ráda pokochá těmito výjimečnými zvířaty a též na úvazišti si pohladí naše kravky i telata.

Tak neváhejte a přijďte nás podpořit do hlediště: v neděli 12. května od 11:00 v Pavilonu P, BVV Brno.

 

Stejně jako v předchozích letech bylo předvedení mateřských a otcovských plemen a hybridních linií prasat využívaných v národním šlechtitelském programu základem i letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. Záměrem bylo současně také prezentovat práci šlechtitelů na cestě za kvalitním vepřovým masem, které pochází téměř výhradně ze tří- až čtyřliniových kříženců.

Celkem dvaatřicet předvedených zvířat reprezentovalo jak mateřská plemena (české bílé ušlechtilé, česká landrase a jejich kříženci F1 generace), tak otcovská plemena (duroc, pietrain, bílé otcovské a kanci syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H34 (D x BO, BO x D). Součástí expozice prasat byl kaneček přeštického černostrakatého plemene. Na sestavení expozice prasat,  kterou připravila společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o.,  ve spolupráci se Svazem chovatelů prasat se podílelo šest vystavovatelů, a to pořadatelská společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o, (chov Bouzov-Podolí), ZD Rosice u Chrasti (chov Radim), Ing. Miloslav Janeček z Velehrádku, Agra Březnice, a. s., Oryx Služovice a Chovservis, a. s.
„V předvadišti uvidíte reprezentanty mateřských a otcovských plemen, včetně hybridních linií, které tvoří základ národního šlechtitelského programu. Na průřezu hybridizační pyramidou zdokumentujeme, jak vlastně vzniká vepřové maso, které můžete koupit v obchodech. Většina spotřebitelů si ani neumí představit, jak komplikovaný je vznik obyčejného řízku nebo kotlety, které mají na talíři. Jen zasvěcení totiž vědí, že na pultech obchodů nenajdou maso z čistokrevných zvířat, ale většinou se jedná o tří- až čtyřliniové křížence, kteří splňují nutriční nároky i těch nejnáročnějších konzumentů,“ řekl ještě před zahájením přehlídky ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.
Také chovatelé předvedených prasat se dočkali svých ocenění. Čtyři poháry ve čtyřech kategoriích byly rozděleny mezi zvířata ze dvou chovů. V kategorii nejlepší kaneček mateřských plemen si za kanečka EDL 23 plemene české bílé ušlechtilé odnesla pohár společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o. Nejlepším kanečkem otcovských plemen byl 8,5měsíční kaneček bílého otcovského plemene z jihočeského chovu Agra Březnice, a. s., který se stal současně i šampiónem expozice prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. Druhý pohár, tentokrát za nejlepší kolekci pietrainských prasniček, získala společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov

Přední české limousinské chovy potvrdily své kvality v soutěži na národní výstavě. Hodnocení se zhostil Gilles Lequeux z francouzského uskupení Interlim.

Vyrovnané osvalení, skvěle osvalená záď a jemná kostra  – to je kombinace, které rozhodčí dal zelenou v královské kategorii býků nad tři roky stáří. Tato kritéria plně splňoval již na českých přehlídkách známý býk ZLM-164 Vojta z Todně z chovu bratrů Farkových z Todně narozený 3. ledna 2012. Býk Vojta byl ve finále vybrán jako šampión plemene limousin. Druhým starším býkem v pořadí byl ZLM-236 Belot P, dovezený býk na farmu Hora Svaté Kateřiny. Jako třetí se umístil Ujo Novokostelecký ET z chovu Pavla Kačírka z Nového Kostelce, kterého vlastní nyní Petr Šindler z Částkovic.*

Více se dočtete v Našem chovu 8/2015

Soutěžní zápolení otevřelo záhy po zahájení výstavy plemeno blonde d‘ Aquitaine a rozhodčí Frédéric Madaule z francouzského Midatestu.

V nejmladší kategorii jalovic bodoval chov Božetěcha Fiedlera ze Škařezu, jehož jalovice obsadily první a třetí místo. V kravách dominovala genetika z Krásné Hory, národní vítězku Věru KH na výstavu přivezl její současný majitel MV AGRO, s. r. o., Počáply.

Rozhodčího však nejvíce oslovil býk Adam z Čapího Hnízda narozený v dubnu 2014 v chovu Imoba, a. s., Olbramovice. Tento mladý býk vybraný do plemenitby v tomto roce, který se vyznačoval optimálně osvalenými jatečnými partiemi, byl ve finále zvolen šampiónem plemene BA a má před sebou podle slov rozhodčího světlou budoucnost. Tento plemeník vyhrál i v soutěži mladých plemenných býků.*

 

Letošní expozici malých přežvýkavců na národní výstavě v Brně reprezentovalo přes sto osmdesát zvířat čtyřiadvaceti plemen ovcí a koz. Kolekce sto dvaapadesáti ovcí byla zastoupena devíti plemeny s kombinovanou užitkovostí (bílá alpská ovce, clun forest, kamerunská ovce, jurská ovce, merinolandschaf, romney, ouessantská ovce, šumavka, valaška), dále šesti masnými plemeny (berrichon du Cher, dorper, charollais, oxford down, suffolk, texel), dvěma plemeny s mléčnou užitkovostí (lacaune, východofríská ovce) a konečně romanovskou ovcí ze skupiny plodných plemen. Kolekce devětadvaceti kusů šesti předvedených plemen koz pak prezentovala všechny tři užitkové směry, a to mléčný (koza bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá), srstnatý (koza mohérová a kašmírová) a masný (koza búrská), včetně zájmového plemene – zakrslé kozy holandského typu.

 

Svaz chovatelů ovcí a koz, z.  s., opět připravil ve spolupráci s chovatelskými kluby početně bohatou a druhově velmi pestrou expozici. Vzhledem ke struktuře u nás chovaných plemen ovcí samozřejmě dostala největší prostor kombinovaná a masná plemena. Respektive devět  plemen s kombinovanou užitkovostí o počtu šestasedmdesáti kusů a šest masných plemen s osmatřiceti zástupci se na celkových počtech předvedených zvířat podílelo pětasedmdesáti procenty. V chovech koz stále dominují naše dojená domácí plemena, tj. bílá a hnědá krátkosrstá koza. Vedle již tradičně předvedených plemen malých přežvýkavců však návštěvníci mohli také vidět u nás málo chovaná plemena ovcí (například jurskou ovci, dorpera, lacaune) či mohérovou  kozu. Nejsou to však jen zvířata, kvůli nimž zájemci navštěvují ovčáckou expozici.

„Chov ovcí a zvláště koz se orientuje na faremní zpracování mléka i masa a na nabídku přímého prodeje z farmy nebo formou farmářských trhů. Kvalitní potraviny vyráběné podle tradičních receptur umožňují další rozvoj menších farem, což významně rozšiřuje sortiment domácích specialit z ovčího a kozího mléka i masa. Kromě nabídky těchto produktů jsme  po celou dobu výstavy předváděli také tradiční zpracování ovčí vlny předením, plstěním a tkaním a dále i zpracování kůže a kožešin. Samozřejmou součástí naší nabídky je také odborná literatura a pro všechny zájemce i poradenská činnost,“ řekl při naší návštěvě ovčácké expozice předseda SCHOK v ČR Ing. Vít Mareš, který po celou dobu konání národní výstavy komentoval předvádění vystavených zvířat.

Zbývá ještě dodat, že o tradiční vyhlášení nejlepších zvířat se postarala  tříčlenná mezinárodně složená komise – Ing. Martin Hošek, Ph.D., doc. Ing. Radek Filipčík, Ph.D., Thierry Dellhome, která současně předala ceny v kategoriích absolutní vítěz výstavy, nejlepší kolekce ovcí, vítěz masných plemen ovcí, vítěz kombinovaných plemen ovcí, vítěz specializovaných plemen ovcí, vítěz plodných a mléčných plemen ovcí, šampión výstavy - beran, šampiónka výstavy - bahnice, nejlepší kolekce koz, vítěz mléčných plemen koz, šampión výstavy - kozel, šampiónka výstavy - koza. Vybrat nejlepší nebylo jednoduché, protože všechna vystavovaná zvířata zasluhovala ocenit. Nakonec ale rozhodla výstavní kondice a připravenost zvířat. Výsledky jsou uvedené v následující tabulce.

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.

 

Tabulka – Oceněná zvířata na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně

PlemenoKategorieChovatel

Absolutní vítěz výstavy

 

TexelberanIng. Pavel Vávra, Hrusice

Nejlepší kolekce ovcí

 

1. Clun forest4 berani + 2 bahnice + 3 jehňata + 2 ročkyMartin Neuwirth, Pěčín
2. Romneyberan + 2 bahnice se 4 jehňatyRoman Macek, Vizovice
3. Valaškaberan + 2 bahnice se 2 jehňatyVladimíra Křenková, Břidličná

Vítěz masných plemen ovcí

 

Texelberan + 4 jehniceLadislav Pálka, Moravská Třebová

Vítěz kombinovaných plemen ovcí

 

Merinolandschaf4 berani + 3 bahniceIng. Vladislav Vítek, Kunštát na Moravě

Vítěz specializovaných plemen ovcí

 

Kamerunská ovcebahnice + 2 ročkyPetr Kříž, Nadějkov

Vítěz plodných a mléčných plemen ovcí

 

Romanovská ovceberan se dvěma bahnicemi a osmi jehňatyPetr Malášek, Tišnov

Šampión výstavy - beran

 

1. Texelplemenný beranIng. Pavel Vávra, Hrusice
2. Romneyplemenný beranRoman Macek, Vizovice
3. Valaškaplemenný beranIng. Jan Vejčík, Dlouhá Stropnice

Šampiónka výstavy - bahnice

 

1. Suffolkplemenná bahniceZVOZD Horácko Opatov
2. Lacauneplemenná bahniceJiří Prokeš, Smilovice
3. Berrichon du cherplemenná bahniceŠtros Agro, s. r. o.

Nejlepší kolekce koz

 

Koza búrskákozel + koza s kůzletem + 2 ročkyOveko, a. s. Brno

Vítěz mléčných plemen koz

 

Koza hnědá krátkosrstá4 kůzlataZbyněk Štěpánek, Prosetín

Šampión výstavy - kozel

 

Koza mohérováplemenný kozelIng. Vladimír Bařina, Křinice

Šampiónka výstavy - koza

 

Koza bílá krátkosrstáplemenná kozaPavel Kubeš, Horní Újezd

*

 

 

 

 

Přestože se chovatelé českého strakatého skotu v posledních dvou měsících účastnili řady chovatelských výstav včetně národního šampionátu v Opařanech, přijeli se pochlubit svými plemenářskými úspěchy také do Brna na Národní výstavu hospodářských zvířat. Vítězkou soutěže strakatého skotu se stala starší kráva z Radešínské Svratky po otci Ilion RAD-265. Jako nositelka nejlepšího vemene byla zvolena prvotelka z DVP, družstva Pyšel.

Počet zvířat českého strakatého skotu nebyl sice nijak oslnivý, ale svou kvalitou a připraveností daly strakaté prvotelky a krávy najevo, že jejich chovatelé účast na národní výstavě nepodcenili.*

Podrobněji  týdeník Zemědělec a Náš chov

Také letošní expozice prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se odehrála ve spolupráci akciové společnosti Genoservis CBS a Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, představila celý hybridizační program – od zvířat čistokrevných plemen přes prasničky F1 generace až po hybridní jatečné kombinace. Na sestavení reprezentujícího vzorku třiadvaceti předvedených zvířat mateřských plemen zastoupených českým bílým ušlechtilým (ČBU), českou landrase (ČL) a jejich kříženci (ČBU x ČL), dále otcovských plemen tj. duroca (D), pietraina (Pn), bílého otcovského a konečně kanců syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H34 (BO x D, D x BO) se podíleli tři vystavovatelé. Součástí expozice prasat byla i prezentace přeštického černostrakatého plemene v zastoupení kanečka a dvou prasniček z jihomoravského podniku Zemas, a. s., Čejč.

 

 

V chovech přijatá preventivní zoohygienická opatření minimalizující riziko zavlečení nebezpečných onemocnění prakticky znemožňují předvádění živých prasat na evropských zemědělských výstavách. To rozhodně platí v případě geneticky cenných zvířat. Chovatelé, kteří chtějí prezentovat svou práci v podobě živých finálních produktů, totiž musejí počítat s tím, že pokud si vystavené zvíře nekoupí nějaký drobnochovatel, tak skončí na porážce.

„Druhým důvodem, proč bývají expozice chovu prasat skromnější než u ostatních zvířat, je odlišná  organizace chovu. V čistokrevné formě jsou chovány jen malé zlomky populací a drtivou 90% většinu představují kříženci. Naší ambicí bylo ukázat celý hybridizační program - od čistokrevného vrcholu až po hybridní jatečná prasata. Zatímco odborná veřejnost se mohla podívat, jak vypadají jednotlivé výchozí i finální populace, laikové uviděli poměrně dlouhou cestu vepřového masa, které musí urazit na pult v prodejnách. Přestože v expozici prasat se v porovnání s ostatními druhy hospodářských zvířat předvedlo poměrně málo zvířat, zůstala národní výstava jednou z mála výstav v Evropě, kde se vůbec živá prasata objevují,“ řekl na adresu chovatelské akce roku ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě (SCHPCM) Ing. Jan Stibal, který společně s hlavním šlechtitelem v úvodu zmiňované plemenářské firmy Ing. Filipem Offenbartlem doprovázel předvádění prasat odborným komentářem zaměřeným na popis funkčních znaků a výkonnosti tak, jak bývá obvyklé při prodejních trzích.

Hodnoticí komise současně vyhodnotila nejlepší předvedená zvířata, za něž chovatelům rozdala ocenění. Zbývá dodat, že pohár šampióna výstavy za excelentního hybridního kanečka (BO x Pn) získala společnost Genoservis CBS. Kromě tohoto prestižního ocenění byla uvedená společnost ještě oceněna za nejlepšího kanečka otcovských plemen (Pn, linie CAPO) a nejlepší kolekci prasniček (F1 generace). Pohár za nejlepšího kanečka mateřských plemen (ČBU, linie Babylon) si odvezlo ZD Rosice u Chrasti, farma Radim.*

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov

Koncem června se brněnské výstaviště stalo dějištěm přehlídky hospodářských zvířat.
V rámci Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky se představilo asi 80 koní nejrůznějších plemen. Asociace chovatelů koní ČR připravila bohatý program
s mottem „Krása a síla chladnokrevných koní.“ Představila se impozantní chladnokrevná plemena koní – českomoravský belgický kůň, norik a slezský norik.

 

Diváci mohli také vidět přehlídku českého a moravského teplokrevníka. Moravský teplokrevník je kůň, který byl vždy chován, především v oblasti Přerovska a Kroměřížska. Viděli jsme i ukázky jejich využití ve sportu.

V pavilonu F se představila i další plemena, jako je hafling,  starokladrubský kůň, fríský kůň, minihorses i poníci. Příznivci koní je viděli v zápřeži – ve vozatajské soutěži, pod sedlem i ve volnosti.

Program výstavy zajišťovaný ASCHK se střídal s ukázkami westernových disciplín pod záštitou Paint Horse Cub ČR a Appaloosa Horse Club ČR. V různých disciplínách byli předvedeni paint horses, appalooosy, arabský kůň, quarter horses, ale i shetlandský pony a welsh cob.

Přehlídka chladnokrevníků

Diváci mohli vidět přehlídku velmi krásné koekce chladnokrevných hřebců. Českomoravský belgický kůň (ČMB) tmavý ryzák 2942 Almar se narodil 2. 4. 2004 (otec 2767 Alan, matka 55/716 Markýza). Dalším předváděným hřebcem  ČMB byl tmavý ryzák 2907 Arnold (nar. 5. 4. 2003, otec 2767 Alan, matka 61/763 Amíra). V majetku Zemského hřebčince v Tlumačově je také ryzák ČMB  hřebec 1701 Béďa (nar. 8. 3. 2009, otec 2954 Baron ze Zubří, matka 55/308 Beata).

Hřebec 1435 Markon, ryzák ČMB se narodil 4. 3. 2007 (otec 2670 Mazur, matka 55/327 Hera). Norické koně zastupoval hřebec 1152 White Tiger, hnědý skvrnitý bělouš (nar. 6. 4. 2003, otec 732 Wendys, matka 13/436 Ivana).

Přehlídky chladnokrevníků se zúčastnil také hnědý bělouš, slezský norik 2885 Steiman (nar. 6. 3. 2002, otec 2691 Streimur, matka 69/194 Francina). Šampionem výstavy mezi chladnokrevnými hřebci byl odbornou komisí vybrán plemenný českomoravský belgický hřebec 1435 Markon.

 

Soutěžily také klisny

Chladnokrevné klisny se utkaly v kategorii tříletých nejprve podle plemen a nakonec byla určena nejlepší z nich.

Mezi tříletými klisnami slezského norika se nejlépe umístila na prvním místě tmavá ryzka 67/316 Polly (nar. 12. 3. 2010, otec 2415 Hugo, matka 69/71 Alice), druhá byla tmavá ryzka 67/326 Sandra (nar. 10. 5. 2010, otec 2957 Hardy, matka 70/346 Iva), třetí také tmavá ryzka  63/773 Lucka (nar. 9. 3. 2010, otec 2910 Biskup, matka 71/416Zentra)  a na dalších místech skončily hnědka 67/328 Tamara (nar. 12. 4. 2010, otec 2957 Hardy, matka 70/13 Týna)  a ryzka 60/603 Linda (nar. 17. 4. 2009, otec 2859 Nonet, matka 54/3441 Dita).

Tříleté klisny plemene českomoravského belgického si rozdělily následující pořadí. Nejlépe skončila ryzka 20/701 Béva II. (nar. 11. 2. 2010, otec 2955 Bošar, matka 55/983 Hela), druhá byla ryzka 61/422 Brita (nar. 3. 3. 2010, otec 1314 Baroš, matka 61/55 Arka), třetí tmavá ryzka 63/749 Kira (nar. 29. 4. 2010, otec 1315 Mazut-2, matka 55/737 Korzeta) a čtvrtá potom ryzka 57/44 Pája (nar. 6. 6. 2010, otec 553 Parbon, matka 61/111 Arisa).

 

Klisny se svými hříbaty

Velmi zajímavé a také zábavné bylo předvedení klisen s jejich posledními hříbaty. Ve skupině slezských noriček se po předvadišti prošla ryzka  64/619 Moneta (nar. 30. 3. 2005, otec 2536 Neubran, matka 64/259 Mony) a následovala ji kobylka Melodie po hřebci 2691 Streimur. Klisna, světlá hnědka  72/106 Natálka (nar. 16. 3. 2008, otec 2868 Nacho Salazar-ZV, matka 69/688 Arleta) měla s sebou hřebečka jménem  Bigas po 2952 Brys Slezský. Ryzá klisna 72/208 Nula (nar. 13. 5. 2008, otec 2415 Hugo, matka 69/744 Chůze) předvedla kobylka po 1443 Negir a po to samém hřebci bylo i hříbě, kobylka klisny – matky klisny Nuly, ryzky  69/744 Chůze (nar. 14. 5. 2002, otec 2636 Hene, matka 69/848 Zika).

Komisi se nejvíce líbila Moneta s Melodií.

Šest klisen českomoravského belgika  také předvedlo svá hříbata. Hřebeček Aston po 2989 Aron přišel s matkou, tmavou ryzkou 61/251 Sága (nar. 5. 5. 2007, otec 2882 Sagir, matka 65/55 Arka). Ryzá klisna 61/206 Samara (nar. 7. 4.2006, otec 2768 Sany, matka 54/692 Mary) s sebou měla klisničku Sagina po 1699 Agy. Také další tři hříbata byly klisničky, a to dcera světlé ryky, klisny 13/905 Lucka (nar. 28. 1. 2003, otec 302 Agran -2, matka 20/14 Květa) Libra po 2942 Almar a ryzka 55/586 Heda (nar. 15. 3. 2008, otec 2633 Amír, matka 55/6 Helada) hříbě Halina po 1726 Subar, ryzá klisna 55/6 Helada (nar. 10. 4. 2000, otec 2601 Arpád, matka 55/679 Halka) přivedla hříbě se jménem Hedvika po 2882 Sagir. Vranka 11/460 Dibora (nar. 26. 7. 2008, otec 1060 Bosbar 2, matka 16/254 Zita) se pochlubila svým prvním hříbětem, hřebečkem jménem Baron Pikárenský po 1701 Béďa.

Porotě se nakonec nejvíce líbila Sága a její Aston, ryzáček, který se narodil 13. 3. 2013.

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Stejně jako v předchozích letech se i letošní přehlídka prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat odehrála v režii akciové společnosti Genoservis. Více než třetinu z pětadvaceti vystavených zástupců mateřských a otcovských plemen a hybridních linií pocházejících z jejího genetického centra prasat v Bouzově – Podolí doplnila ještě zvířata z dalších pěti podniků, respektive z chovu Ing. Miloslava Janečka z Velehrádku, ZD Rosice, ZOD Úmonín, Agro Slatiny, a. s. a Zemas, a. s. Čejč.

Národní výstava představila celý hybridizační program od zvířat čistokrevných plemen, přes prasničky F1 generace až po hybridní jatečné kombinace.
O komentář předváděného vzorku sedmnácti zvířat mateřských plemen reprezentovaných českým bílým ušlechtilým (ČBU), českou landrase (ČL) a jejich kříženci (ČBU x ČL), dále otcovských plemen v zastoupení duroca (D), pietraina (Pn) a konečně kanců syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H84 (s 87,5% podílem krve Pn) se pak podělili ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě (SCHPCM) Ing. Jan Stibal a hlavní šlechtitel zmiňované plemenářské firmy Ing. Filip Offenbartl. Součástí expozice prasat byla i prezentace přeštického černostrakatého plemene v zastoupení šestiměsíčního kanečka (po otci Amperor a matce po kanci Pirátek) a dvou přibližně stejně starých prasniček (polosester po otci Akoga a matkách po Pirátkovi a Wiskontovi) z jihomoravského podniku Zemas, a.s. Čejč.
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a srpnovém čísle časopisu Náš chov

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down