Prezentace domácího šlechtění

Stejně jako v předchozích letech bylo předvedení mateřských a otcovských plemen a hybridních linií prasat využívaných v národním šlechtitelském programu základem i letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. Záměrem bylo současně také prezentovat práci šlechtitelů na cestě za kvalitním vepřovým masem, které pochází téměř výhradně ze tří- až čtyřliniových kříženců.

Celkem dvaatřicet předvedených zvířat reprezentovalo jak mateřská plemena (české bílé ušlechtilé, česká landrase a jejich kříženci F1 generace), tak otcovská plemena (duroc, pietrain, bílé otcovské a kanci syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H34 (D x BO, BO x D). Součástí expozice prasat byl kaneček přeštického černostrakatého plemene. Na sestavení expozice prasat,  kterou připravila společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o.,  ve spolupráci se Svazem chovatelů prasat se podílelo šest vystavovatelů, a to pořadatelská společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o, (chov Bouzov-Podolí), ZD Rosice u Chrasti (chov Radim), Ing. Miloslav Janeček z Velehrádku, Agra Březnice, a. s., Oryx Služovice a Chovservis, a. s.
„V předvadišti uvidíte reprezentanty mateřských a otcovských plemen, včetně hybridních linií, které tvoří základ národního šlechtitelského programu. Na průřezu hybridizační pyramidou zdokumentujeme, jak vlastně vzniká vepřové maso, které můžete koupit v obchodech. Většina spotřebitelů si ani neumí představit, jak komplikovaný je vznik obyčejného řízku nebo kotlety, které mají na talíři. Jen zasvěcení totiž vědí, že na pultech obchodů nenajdou maso z čistokrevných zvířat, ale většinou se jedná o tří- až čtyřliniové křížence, kteří splňují nutriční nároky i těch nejnáročnějších konzumentů,“ řekl ještě před zahájením přehlídky ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.
Také chovatelé předvedených prasat se dočkali svých ocenění. Čtyři poháry ve čtyřech kategoriích byly rozděleny mezi zvířata ze dvou chovů. V kategorii nejlepší kaneček mateřských plemen si za kanečka EDL 23 plemene české bílé ušlechtilé odnesla pohár společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o. Nejlepším kanečkem otcovských plemen byl 8,5měsíční kaneček bílého otcovského plemene z jihočeského chovu Agra Březnice, a. s., který se stal současně i šampiónem expozice prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. Druhý pohár, tentokrát za nejlepší kolekci pietrainských prasniček, získala společnost CBS – Czech Breeding services, s. r. o.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down