Prasata na výstavišti opět naživo

Také letošní expozice prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se odehrála ve spolupráci akciové společnosti Genoservis CBS a Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, představila celý hybridizační program – od zvířat čistokrevných plemen přes prasničky F1 generace až po hybridní jatečné kombinace. Na sestavení reprezentujícího vzorku třiadvaceti předvedených zvířat mateřských plemen zastoupených českým bílým ušlechtilým (ČBU), českou landrase (ČL) a jejich kříženci (ČBU x ČL), dále otcovských plemen tj. duroca (D), pietraina (Pn), bílého otcovského a konečně kanců syntetických linií H38 (Pn x D, D x Pn), H48 (BO x Pn, Pn x BO) a H34 (BO x D, D x BO) se podíleli tři vystavovatelé. Součástí expozice prasat byla i prezentace přeštického černostrakatého plemene v zastoupení kanečka a dvou prasniček z jihomoravského podniku Zemas, a. s., Čejč.

 

 

V chovech přijatá preventivní zoohygienická opatření minimalizující riziko zavlečení nebezpečných onemocnění prakticky znemožňují předvádění živých prasat na evropských zemědělských výstavách. To rozhodně platí v případě geneticky cenných zvířat. Chovatelé, kteří chtějí prezentovat svou práci v podobě živých finálních produktů, totiž musejí počítat s tím, že pokud si vystavené zvíře nekoupí nějaký drobnochovatel, tak skončí na porážce.

„Druhým důvodem, proč bývají expozice chovu prasat skromnější než u ostatních zvířat, je odlišná  organizace chovu. V čistokrevné formě jsou chovány jen malé zlomky populací a drtivou 90% většinu představují kříženci. Naší ambicí bylo ukázat celý hybridizační program - od čistokrevného vrcholu až po hybridní jatečná prasata. Zatímco odborná veřejnost se mohla podívat, jak vypadají jednotlivé výchozí i finální populace, laikové uviděli poměrně dlouhou cestu vepřového masa, které musí urazit na pult v prodejnách. Přestože v expozici prasat se v porovnání s ostatními druhy hospodářských zvířat předvedlo poměrně málo zvířat, zůstala národní výstava jednou z mála výstav v Evropě, kde se vůbec živá prasata objevují,“ řekl na adresu chovatelské akce roku ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě (SCHPCM) Ing. Jan Stibal, který společně s hlavním šlechtitelem v úvodu zmiňované plemenářské firmy Ing. Filipem Offenbartlem doprovázel předvádění prasat odborným komentářem zaměřeným na popis funkčních znaků a výkonnosti tak, jak bývá obvyklé při prodejních trzích.

Hodnoticí komise současně vyhodnotila nejlepší předvedená zvířata, za něž chovatelům rozdala ocenění. Zbývá dodat, že pohár šampióna výstavy za excelentního hybridního kanečka (BO x Pn) získala společnost Genoservis CBS. Kromě tohoto prestižního ocenění byla uvedená společnost ještě oceněna za nejlepšího kanečka otcovských plemen (Pn, linie CAPO) a nejlepší kolekci prasniček (F1 generace). Pohár za nejlepšího kanečka mateřských plemen (ČBU, linie Babylon) si odvezlo ZD Rosice u Chrasti, farma Radim.*

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down