26.06.2018 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy z rozšíření ptačí chřipky

Bulharský ministr zemědělství říká, že lze očekávat nová ohniska ptačí chřipky v zemi. V ruském drůbežářském odvětví bylo potvrzeno několik ohnisek vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI), která se rozšířila do dalšího regionu, a tato nemoc postihla také farmu v čínské provincii Čching-chaj.

Po počátečním vypuknutí infekce HPAI u drůbeže v Kurské oblasti, která byla před dvěma týdny oznámená Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE), ruské ministerstvo zemědělství vydalo zprávu potvrzující odhalení varianty viru H5 na dalších 16 místech. Patří mezi ně 14 malých, dvorkových chovů a dvě komerční farmy s přibližně 190 000 a 291 000 ptáky.

Z této zprávy se zdá, že se infekce rychle rozšířila z Kurské oblasti, kde byla hlášena počáteční ohniska dále na Samaru a Penzu. Mezi dotčené farmy patří Penza Mollnvest a Pticefabrika Vasilevskaya v jednom z ruských center chovu drůbeže. Posledních 16 ohnisek postihlo více než 485 000 kusů drůbeže.

Od zveřejnění oficiální zprávy OIE uveřejněn v místních médiích důkaz o dalším výskytu HPAI. Nejvíce postižený byl chov drůbeže v Livny, který se nachází v Oryolské oblasti. První výskyt onemocnění v tomto regionu představuje další důkazy náhlého a rychlého šíření od prvních potvrzených případů v zemi v polovině června.

 

Ptačí chřipka v Bulharsku

Bulharský ministr zemědělství v národní televizi varoval, že by se mělo očekávat objevení nového ohniska HPAI a vyzval orgány, aby přijaly vážná opatření proti infekci. Podle místní zpravodajské agentury Focus Information Agency bude z trhu kvůli  chorobě staženo více než milión vajec. Ministr však zdůraznil, že virus neohrožuje lidské zdraví.

Podle oficiálních zpráv OIE Bulharsko zaznamenalo od března tohoto roku sedm ohnisek výskytu HPAI u drůbeže způsobených variantou viru H5N8, které postihlo více než 58 000 ptáků. Kromě toho místní zdroj minulý týden hlásil další ohnisko na velké komerční farmě v provincii Dobrich.

 

Ptačí chřipka v Číně a jinde

Zdá se, že se HPAI vrátila do odvětví chovu drůbeže v Číně. Nejvíce postižená byla brojlerová farma v autonomní provincii Čching-chaj, provincie Tchaj-wan. Přítomnost podtypu viru H5N1 byla potvrzena poté, co zahynulo 1050 ptáků. Ve zprávě se uvádí, že epidemie je účinně kontrolována.

Mezi populací volně žijících ptáků ve Skandinávii byla v posledních měsících zjištěna H5N6, u orlů testovaných poté, co byl nalezen uhynulý. Dánská veterinární správa oznámila v minulém týdnu OIE, že další orlice, která byla v březnu letošního roku zjištěna nemocná a následně u ní byla provedena eutanazie, byla také na virus pozitivní.

Pokud jde o Afriku, agentura pro zdraví zvířat v Pobřeží slonoviny informovala OIE, že HPAI již v zemi není přítomna. Virus H5N1 byl poprvé hlášen v květnu roku 2015, ale od října roku 2016 nedošlo k žádným novým zjištěním.

Konečně v Asii vietnamské ministerstvo zemědělství uvádí, že situace HPAI byla vyřešena. V únoru letošního roku došlo k jedinému výskytu ohniska varianty viru H5N6 v malochovu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down