Očekává se zase oslabení obchodu s vepřovým masem

Globální trhy s vepřovým masem jsou ovlivněny pomalým ekonomickým růstem, slabou spotřebou a opakujícími se epidemiemi nemocí. Podle poslední čtvrtletní zprávy Rabobank se čeká, že světový obchod s vepřovým masem po silném prvním pololetí do konce roku oslabí.

Zatímco pomalý ekonomický růst má dopad na spotřebitele po celém světě, vepřové maso si nadále drží relativně stabilní pozici na jejich talířích, uvádí zpráva Rabobank.

Chenjun Pan, hlavní analytik Animal Protein v Rabobank, vysvětluje, že situace se liší region od regionu. „V Evropě zůstává spotřeba vepřového masa nižší kvůli přetrvávajícím vysokým cenám. Ve Spojených státech byla poptávka na začátku léta mírně pod očekáváním, protože počasí a špatná kvalita ovzduší zpochybnily začátek grilovací sezóny. A v Číně zůstává spotřeba vepřového masa slabá kvůli nevýkonné ekonomice a vlnám veder v celé zemi.“

Zatímco obchod s vepřovým masem byl v první polovině roku 2023 relativně silný, díky především nárůstem dovozu do Číny, Pan očekává, že ve druhé polovině roku 2023 bude světový obchod slábnout. „Zásoby mraženého vepřového masa jsou v Číně vysoké kvůli slabé spotřebě a tlaku na dovoz. Také zásobování v EU omezuje dodávky z regionu,“ řekl Pan.

Nerovnováha nabídky a poptávky

Zpráva Rabobank zdůrazňuje, že nabídka vepřového masa v EU a Spojeném království klesla v prvních čtyřech měsících roku 2023, přičemž některé země zaznamenaly pokles dvouciferným tempem. Tato napjatá situace podporuje vysoké ceny, které následně tlačily spotřebu dolů.

Mezitím v Číně nabídka vepřového masa nadále převyšuje poptávku, tlačí ceny a způsobuje producentům mnohaměsíční ztráty. Rabobank dodává, že likvidace stáda prasnic v zemi bude pokračovat i ve druhé polovině roku.

USA také zaznamenávají vysokou nabídku, výrobci po dvou letech nadměrných zisků relativně dobrou situaci. Vzhledem k očekávaným ztrátám však Rabobank očekává, že likvidace stád v USA do roku 2024 naroste.

Krmivo pro prasata

Nabídka vepřového masa je také ohrožena kolísavými cenami krmiv a relativně nízkými zásobami. Ceny kukuřice a sóji byly na začátku července kolísavé kvůli problémům s počasím, nejistotě koridoru pro dovoz obilí v Černém moři a menším proti očekávaným plochám osázeným sójou a větším plochám kukuřice v USA.

Pan očekává, že ceny krmiv ve třetím čtvrtletí klesnou. „Ačkoli existuje určitý prostor pro další pokles cen v nadcházejících měsících, zůstanou nad úrovněmi před covidem," řekl Pan a dodal, že Rabobank očekává mírné zlepšení výrobních nákladů v druhé polovině roku 2023, protože pravděpodobně dojde ke zlepšení produktivity, a ta bude kompenzovat kolísání nákladů na krmivo.

Choroby prasat

Pan poznamenal, že africký mor prasat nadále ovlivňuje produkci masa v Asii a Evropě a v některých regionech přetrvává. Ve Španělsku zůstává problémem Reprodukční a Respirační Syndrom prasat.

Feed Strategy

nádrže na jádro

Podle všeho by náklady na krmivo měly ve třetím čtvrtletí roku klesat

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down