Organizace chovu holštýnského skotu v Německu

Díky federální struktuře Německa a struktuře chovu hospodářských zvířat, má země mnoho chovatelských organizací a z toho 14 regionálních organizací je zapojeno do chovu holštýnského skotu a je členem DHV, zastřešující organizací je tedy Německá holštýnská asociace (DHV = Deutscher Holstein Verband e.V.).

DHV je hlavně zodpovědná za podporu německého holštýnského a red holštýnského skotu, harmonizací postupů jednotlivých členských organizací, školení klasifikátorů prolineární hodnocení exteriéru skotu, definici šlechtitelského programu a chovného cíle a koordinaci jednotných kritérií, publikaci výsledků kontroly užitkovost, sběr dat tvorbu statistik. DHV je jedním z poradních orgánů Německé federace chovatel skotu (ADR).

 

Víc než 130 let chovu holštýna v Německu – jak všechno začalo

První oficiální chovatelský spolek v Německu byl založen ve Fischbeku poblíž Altmarku roku 1876. Jeho cílem bylo využívat čistokrevné plemenné býky černostrakatého nížinného plemene, aby se toto plemeno rozmnožovalo pouze čistokrevnou plemenitbou. Později vznikalo mnoho regionálních chovatelských asociací a družstev, které potom v následujících letech splynuly s většími organizacemi. Četné vynikající rodiny krav současnosti, lze vystopovat až k úplně prvním registracím v plemenných knihách oblastí severního Německa.

Po nějakou dobu registrovala většina chovatelských organizací černostrakatá i červenostrakatá zvířata v jedné plemenné knize a chovný cíl obou barevných variant byl totožný. Později se formovaly organizace, které registrovaly buď jen černostrakaté krávy, nebo pouze červenostrakaté.

Kvůli světovým válkám se šlechtění velmi zdrželo. Ale díky nadšeným chovatelům začaly asociace znovu a znovu pracovat a vést plemenné knihy.  To zaručilo přežití chovu německého holštýnského skotu v Západním Německu stejně jako ve Východním.

V polovině šedesátých let minulého století chovatelské asociace prohloubily spolupráci s plemenářskými firmami, zajišťujícími inseminaci Tak vzniklo několik velkých chovatelských organizací, které charakterizují chov holštýnského skotu v Německu až dosud. Po reunifikaci (1990) se organizace chovu dojnic ve východní čáasti Nemecka začala řídit podobným modelem. Mezitím se chovné cíle černostrakatého a red holštýnského skotu více přiblížily a výsledkem bylo, že v roce 1996 vznikla Německá holštýnská asociace (Deutscher Holstein Verband e. V. – DHV). Jejími hlavními úkoly je sladit fungující model holštýnských chovatelských organizací, vytvořit jednotná šlechtitelská kritéria a ochránit zájem německých chovatelů holštýnského skotu celonárodně a mezinárodně.

 

Potenciál pro efektivní produkci mléka

V Německu je více než 22 800 stád, podniků a přes 1,6 miliónu registrovaných holštýnských krav. Německo má největší holštýnskou populaci registrovanou v plemenné knize na světě a v celkem je tu zhruba 2,2 miliónu holštýnských dojnic. Každoročně prochází kontrolou dědičnosti asi 1000 holštýnských a red holštýnských mladých býků. Přísná kritéria pro výběr matek býků a nezávislý sběr dat při testování mladých

Německé šlechtitelské využívají vždy ty nejnovější poznatky. Jsou základním kamenem pro dosažení vysoké užitkovosti a funkčních vlastností holštýnských dojnic. Také délka produkčního života, plodnost a zdravé vemeno jsou vlastnosti, které jsou vysoce hodnoceny.

Tato kombinace ekonomicky důležitých vlastností dělá z německých holštýnek ziskové dojnice, velmi ceněné jak mezi německými chovateli, tak jinde ve světě.

Desítky tisíc čistokrevných holštýnů jsou každoročně vyváženy do 35 zemí světa. Inseminační dávky nejlepších plemenných býků, stejně jako embrya významných rodin se těší velké poptávce všude po světě.

 

Velké chovatelské a plemenářské společnosti

Většina členů DHV vznikla sloučením chovatelské a plemenářské společnosti. TopQ (má 5 spolupracujících firem – WEU, RSA, RUW ZBH a LTR) a NOG (North-East-Genetics se 4 spolupracujícími společnostmi – RSH, RMW, RBBB, Masterrind) ) jsou celostátní společnosti spolupracující s různými chovatelskými organizacemi.

Společnosti, které zajišťují kontrolu mléčné užitkovosti, jsou nezávislé. Data KU i kontroly dědičnosti se zpracovávají ve sjednoceném systému dat pro živočišnou produkci v počítačovém centru firmy VIT a ta také pravidelně výsledky publikuje. ADR je federální organizace., má speciální komise, které určují doporoučení a směrnice pro sektory posuzování plemenné hodnoty, kontrola mléčné užitkovosti, kontrola masné užitkovost, . kontrola plodnosti a zdraví, inseminace a přenos embryí. Dalšími třemi členy jsou ASR (Southern German organisations of cattle breeding and insemination – pro simentálský skot a brown swiss), DLQ (German association for milk recording and quality control –kontrola mléčné užitkovosti), a BDF (Federal organisation of German beef cattle breeders and producers – masná plemena) , a ty (stejně jako další člen – DHV) mají pod sebou mnoho regionálních organizací a teprve ty mají přímý kontakt s farmáři.

Dalšími členy DHV, z nichž některé jsme navštívili, a o jejichž činnosti se zmíníme podrobněji, jsou RSH (Rinderzucht Schleswig-Holstein e.G.), VOST (Verein Ostfriesischer Stammviehzüchter e.G.), RMV (Rinderzucht Mecklenburg-Vorpommern GmbH), RBB (RBB Rinderproduktion Berlin-Brandenburg GmbH), RUW (Rinder-Union-West e.G.), LTR (Landesverband Thüringer Rinderzüchter), RSA (Rinderzuchtverband Sachsen-Anhalt e.G.), Masterrind (Masterrind GmbH), ZBH (Zucht- und Besamungsunion Hessen e.G.), SRB Zuchtverband Schwarzbunt und Rotbunt Bayern e.V.), RBW Rinderunion Baden-Württemberg e.V.), VDR (Verband Deutscher Rotviehzüchter), OHG (Osnabrücker Herdbuch e.G.), WEU ( Weser-Ems-Union e.G.).

Podrobněji v časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down