Zdroj pro elektrický ohradník není na pastvině ničím novým, používá se už desítky let. Chytré zdroje se ale dostaly na trh teprve nedávno. Jejich výhodou je jednoduchá kontrola ohrady z chytrého telefonu, tabletu, či dalších zařízení.
Instalace a používání chytrých zdrojů není složité, podle Ing. Terezy Bašta Kamírové ze společnosti Kamír a Co spol. s r. o., je ale potřeba si správně vybrat typ připojení, který je pro danou oblast nejvhodnější. Základní rozdělení je na zdroje fungující přes připojení k internetu s vlastní komunikační jednotkou nebo přes dostupnou síť NB-IoT od T-Mobile.
Chytré zdroje z řady AKO Smart fungují při připojení na signál NB-IoT provozovaný operátorem T-Mobile a aplikace je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem Android nebo iOS.
Chytré zdroje Lacmé potřebují ke svému provozu L.BOX LD, tedy vlastní komunikační bránu, a je nutné mít v místě použití možnost připojit box kabelem k internetu a chytrý telefon s operačním systémem Android.
Oba systémy lze spravovat pomocí bezplatné mobilní aplikace, kterou si chovatel ve svém zařízení nainstaluje. V aplikaci se dá sledovat a ovládat výkon zdroje, dostávat upozornění v případě výpadku nebo chyby, sledovat a ovládat další prvky na ohradě.
V případě, že má chovatel dostatečný signál sítě NB-IoT od T-Mobile, je lepší zvolit chytré zdroje AKO s aplikací Kerbl-Welt, které mají přímé připojení k úložišti na internetu věcí (ne přes WLAN – Wi-Fi). K provozu nepotřebují vlastní bránu nebo síť, ani další komponenty. Vše pak lze ovládat a sledovat v aplikaci, ta je dostupná pro OS Android i iOS zdarma.
V případě, že není v místě, kde je zařízení instalované, dostatečný signál sítě NB-IoT, je možné zvolit řešení firmy Lacmé s komunikační bránou L.BOX LD, která tvoří „most" mezi zdrojem a chytrým telefonem. Pro využívání tohoto systému je třeba mít v místě použití možnost připojit box kabelem k internetu a chytrý telefon s operačním systémem Android s připojením na internet.