20.07.2016 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pět set milionů eur jako podpora pro evropské zemědělce

Evropská komise představila nový balíček v hodnotě 500 milionů eur pro evropské zemědělce. Jedním z hlavních prvků je dobrovolné snížení produkce mléka. Většina peněz má jít do odvětví produkce mléka a vepřového masa, které jsou už delší dobu v krizi. Toto oznámení EK je doplněk k dřívějšímu balíčku také 500 milionů eur z minulého roku s řadou dalších opatření, jako je například aktivace dobrovolné dohody mezi producenty mléka na jeho plánovanou výrobu.

Tyto kroky byly prezentovány na červencovém zasedání Rady ministrů zemědělství EU ze strany viceprezidenta Jyrki Katainena v zastoupení nemocného Phila Hogana. Balíček obsahuje tři hlavní prvky:

Celounijní schéma k podnícení dobrovolného snížení produkce mléka (150 milionů eur) za účelem dosažení korekce nabídky na trhu s mléčnými výrobky. Toto schéma bude fungovat na úrovni EU, aby zemědělci v celé Evropské unii měli stejné podmínky.

Podmíněná podpora na úrovni členských států (350 milionů eur). S prodlužující se krizí se ukazuje, že někteří zemědělci stabilizují nebo zvyšují produkci za účelem udržení cash flow. Komise má v úmyslu poskytnout nové prostředky, které budou spojeny s konkrétními závazky, a zároveň přispět k zajištění stability trhu.

Celá řada technických opatření s cílem zajistit flexibilitu, růst a stabilitu cash flow prostřednictvím zvýšení podpor a posílení záchranné sítě, podporu soukromého skladování sušeného odtučněné mléka a sýrů po konci září. Členským státům, které poskytují dobrovolné couplované podpory odvětví mléka a mléčných výrobků (často na jednu krávu) bude poskytnuta možnost neplnit povinnost zachovávat velikost stáda v roce 2017.

Německo dostane zase nejvíc
Jaká je výše podpor jednotlivých členských zemích? Německo obdrží 58 milionů eur, Francie téměř 50 milionů a Velké Británii snad asi 30,2 milionu eur. Menším zemím, jako je Nizozemsko, bude přiděleno 23 milionů eur, totéž Polsku, Litva získala 13,3 milionu eur. Finanční dotace jsou k dispozici pro každý členský stát, ale berou se v úvahu hlavní rysy sektoru, včetně výroby, tržních cen a váha drobných zemědělců.

Trh má stále potíže
Komisař Katainen oznámil ministrům, že postavení na trhu je stále obtížné. Hlavními důvody jsou pokračující dopad ruského embarga pro zemědělské produkty EU, slábnoucí poptávka v řadě klíčových trhů (zejména Číny), globální nadbytek mléka ve všech hlavních oblastech produkce jakož i velmi horké a suché počasí v některých zemích EU, které se dotýkají plodin, jako jsou kukuřice a pícniny. Řekl, že komise již již přijala celou řadu opatření, ale nový komplexní balíček opatření bude mít podle něho největší vliv na podporu producentů.

Propagace mléčných výrobků
Kromě hlavních technických a podpůrných opatření bude komise poskytovat dodatečné finanční prostředky pro propagaci mléčných výrobků a vepřového masa. Brusel bude pořádat řadu misí do třetích zemí, aby otevřely nové trhy. Specializovaná skupina se zaměří na řadu konkrétních a jasně definovaných výstupů včetně úvěrů pro zemědělce a nástroje, jak zajistit budoucí trhy pro zemědělské produkty. Balíček se bude zabývat řadou širších společenských otázek jako například nutričními potřebami specifických ohrožených skupin, zejména s ohledem na současnou uprchlickou krizi. V této mimořádné době několika krizí je mnohem důležitější než kdy jindy, aby se co nejvíce využily omezené zdroje. Komise navrhuje pomoci evropským zemědělcům se stabilizací cen a řešit nutriční potřeby nejzranitelnějších uprchlíků produkty, jako je mléko.*

Postavení na trhu a nižší produkce mléka?

Komise předložila nedávnou analýzu trhu s mlékem, která signalizuje významné zhoršení průměrné výkupní ceny mléka v posledních osmnácti měsících, jež spadly z výjimečně vysoké úrovně 40,21 centu za kilogram mléka v prosinci 2013 nejvíce na nedávných 29,66 centu za kilogram v červenci 2016. Balíček přichází v době, kdy produkce mléka v některých zemích EU se zdá ustálená, zatímco jinde se vyrábí velké množství mléka. Ve Francii klesla výroba mléka  v květnu téměř o 2 % proti stejnému měsíci loňského roku. Ale chovatelé mléčného skotu v Nizozemsku v dubnu vyráběli téměř o 11 % více mléka než v dubnu v roce 2015, zatímco v Irsku produkovali ve stejném měsíci o více než 14 % mléka více než vloni.*

20. července 2016, www.allaboutfeed.net

Má vůbec EK nějaké nástroje, které by opravdu fungovaly?

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. Doufám, že peníze NEDOSTANOU zemědělci, kteří zruší nebo omezí chovy dojnic. Je třeba podpořit zemědělce produkující kvalitní mléko. Tuk 3,7% bílkovina 3,4% a somatika do 250tis. Tím se rozevřou nůžky mezi kvalitními a nekvalitními producenty - aneb nejslabší máte padáka!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down