Plemenem měsíce května normandský skot

Normandský skot je vyhlášeným sýrařským plemenem a hodí se i do výživově méně náročných chovatelských podmínek. Je to krátkohlavý skot kombinovaného maso-mléčného typu původem z Dolní Normandie. Plemenná kniha normandského skotu byla založena již roku 1883.

Charakteristické pro normandské plemeno jsou jeho tmavé „brýle“ a tmavé lemování mulce na světlé hlavě. Normandský skot se vyskytuje ve třech hlavních typech zabarvení. Caillé – bílý podklad posetý (pokropený) plavo-černými skvrnami, blonde – velké plavé skvrny pokrývající téměř celé tělo, přičemž břicho zůstává bílé, bringée – velké barevné plochy pokrývající téměř celé tělo plavo-černým žíháním, přičemž břicho zůstává bílé.

Zvířata jsou velmi klidná, pohodová při kontaktu s člověkem a dobře ovladatelná. Mimořádnou vlastností normandského skotu je vysoké procentické zastoupení alel BB kapa kaseinu v genech (80–85 %). Mléko má nejvyšší technologickou výtěžnost sýřeniny, typická je její pevnost a chuťová kvalita vyrobených sýrů a ostatních výrobků. Mléko má rovněž vysoký obsah bílkovin v mléce (3,65–3,70 %).  Navíc maso má jemné mramorování, a tím i výtečné chuťové a kulinářské vlastnosti. Normandské plemeno má mezi početnějšími francouzskými dojenými plemeny patrně nejefektivnější konverzi živin z vlákniny v objemné píci. Výhodou může být i to, že normandské krávy mají velmi lehké porody a pověstná je rovněž skvělá péče normandských matek o telata.

Jak se plemeno chová na českých farmách

Zkušenosti s chovem normandského skotu mají na farmách ZS Zalužany, a.s., Statek Zaoral, Ing. Josef Bicek, Farma Filoun, Ing. Jiří Mikeš, Martin Žák, Agrodružstvo Vyšetice, Ing. Jiří Pivoňka, Roman Klouza a dalších.  Průměrná užitkovost normandských dojnic zapsaných do oddílů A a B plemenné knihy v ČR podle výsledků KU za rok 2015–2016 byla 6 592, resp. 7 354 kg mléka za laktaci o tučnosti 4,2 (4,11 ) % a s obsahem bílkovin 3,61 (3,41) %.

Podrobnější informace i o praxi v chovu normandského skotu na vybraných farmách si přečte v květnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *