Poslední březnový den na semináři v Čebíně

Jednatřicátého března proběhl v prostorách firmy Mikrop Čebín seminář s přednáškami o silážování. Mluvilo se o jeho zvládnutí, využití konzervantů a také o výživě dojnic. Přednášejícími byli zástupci firem Mikrop Čebín, Lallemand a praktické poznatky doplnil zástupce zemědělského podniku.

O úvod a přivítání posluchačů se postaral Ing. Dušan Drápal, generální ředitel Mikrop Čebín a.s.

Bernard Andrieu

První přednášky se ujal Ing. Jiří Kostkan, garant výživy skotu Mikropu Čebín. Ve své prezentaci zdůraznil, že je velmi důležité nezapomínat zásadní roli objemných krmiv. Jsou přirozenou potravou přežvýkavců, zajišťují správnou motoriku předžaludků, vytváří v bachoru matraci pro zachycení jemnějších částí krmiva a do krmné dávky vnášejí důležité živiny (proteiny, sacharidy, minerální látky). Pro výrobu dobré siláže je třeba sklízet plodiny v optimální zralosti, rychle je konzervovat a udusat pro minimalizaci ztrát a zvolit hybridy s vysokou stravitelností NDF.

Bernard Andrieuz firmy Lallemand Animal Nutrition mluvil o principech výroby siláží. Cíli silážování jsou zachovat celý objem silážované hmoty a přitom udržet kvalitu siláže. Klíčový je příjem objemného krmiva kravami. Popisoval nutnost zhutnění silážované hmoty a nutnost rychlého zakrytí siláže, protože včasné zakrytí snižuje rozvoj kvasinek a plísní. Bernard Andrieu dále popisoval efekt použití bočních plachet na stěny silážních žlabů, management čela siláže a vliv kvality siláže na užitkovost. Dále vysvětlil efekt použití inokulantu (Magniva) a vysvětlil činnost bakterií a enzymů v siláži. Jeho přednášku překládala Ing. Bronislava Foltánová (sales and development manager Lalleman)

Vedoucí živočišné výroby Ing. Zdeněk Vala, Ph.D., z Bonagra, a. s. Blažejovice, popisoval výrobu objemných krmiv ve společnosti. Bonagro obhospodařuje celkem 3960 ha zemědělské půdy, mají 100 ha trvalých travních porostů. Pěstují na 750 ha kukuřici, 420 ha vojtěšku, 50 ha žita a 30 ha čiroku po žitě. Na dvou farmách (Šlapanice, Viničné Šumice) chovají 1150 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí 10 345 kg mléka. Roční výroba silážovaných krmiv spočívá v 30 000 tunách kukuřičné siláže, 6500 tun vojtěškové senáže, 3500 tun ječné GPS, 1400 tun žité senáže a 800 tun čiroku. Ing. Vala dále popsal sklizeň plodin, výrobu siláží, využití bariérových plachet a používání biologických inokulantů (Magniva Platinum)a dosahování aerobní stability siláží.

Bc. David Novotný, produktový manažer Mikropu v oblasti konzervace popsal portfolio přípravků Magniva a jejich využití při silážování různých plodin (žito, tráva., jetel, vojtěška, kukuřice, luskoobilná směska). Inokulanty se používají pro zvýšení aerobní stability siláží a také pro možnost začít zkrmovat siláž již po dvou týdnech fermentace, pokud je např. nedostatek krmiva.

Bc. David Novotný

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down