21.02.2022 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přenos viru AMP krmivem

Ve vnímavé populaci prasat se africký mor prasat může přenášet přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, ale i prostřednictvím tepelně neošetřených produktů získaných z nakažených zvířat nebo kontaminovanými předměty a krmivem. Zatímco na kratší vzdálenosti šíří virus AMP divoká prasata, na přenosu nákazy na delší vzdálenosti se podle odborníků podílí mechanický přesun materiálu a vozidel ze zasažených oblastí.

Komise pro zdraví a welfare zvířat Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) považuje krmivo z hlediska možnosti přenosu afrického moru prasat za středně rizikové. Při stanovení rizik zavlečení AMP do chovů prasat byly jako nejrizikovější vyhodnoceny krmné směsi, krmné přísady a kontaminovaná vozidla, zatímco obilná zrna a sláma jsou méně rizikové. Hydrolyzované proteiny a krevní produkty byly zařazeny mezi nízkorizikové bez ohledu na zemi původu, protože za konečné místo určení pro tyto materiály byly považovány výrobny krmiv, nikoli chovy prasat. Podestýlka a materiály sloužící k obohacení prostředí z hlediska welfare (tj. sláma, piliny, dřevěné hračky) a píce byly určeny jako nejméně rizikové z hlediska infekce AMP. Výsledky naznačují, že riziko přenosu afrického moru prasat prostřednictvím krmiva je v porovnání s kontaktem s infikovanými živými zvířaty nebo krmením zbytky rizikových potravin podstatně nižší. Ani toto riziko však nelze ignorovat, přičemž je důležité přihlížet k nákazové situaci v zemi původu.*

Více se dočtete v článku Ing. Jaroslavy Bělkové, Ph.D., a Ing. Evy Weisbauerové, Ph.D. (VÚŽV, v.v.i. Praha, Oddělení chovu prasat Kostelec nad Orlicí), který vychází v březnovém čísle časopisu Náš chov.

Hlavním zdrojem šíření viru afrického moru prasat v Evropě jsou divoká prasata
Ke kontaminaci krmiva může dojít také při sklizni
Přestože se uvádí, že riziko přenosu AMP krmivem není velké, tato možnost existuje

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down