15.10.2020 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příští Sommet bude větší a určitě lepší

Letošní Sommet de l'elevage byl zrušený, protože zdravotní stav veřejnosti v souvislosti s epidemií covid-19 ve Francii vedly k tomu, že se 29. ročník nebude konat. Již nyní však organizátoři plánují zvláštní akci pro 30. ročník výstavy na rok 2021.

Příští rok se bude oslavovat 30. výročí pořádání veletrhu v areálu výstaviště v Clermont Ferrandu. Jednou z novinek bude prodloužení akce, jež byla léta pořádána jako třídenní, na čtyři dny v termínu 5–8. října 2021. Pro vystavovatele bude vybudována a otevřena nová hala o ploše 10 000 m2 a reorganizována bude rovněž venkovní výstavní plocha.

Plemenem příštího ročníku veletrhu Sommet de l'elevage bude aubrac. Pro toto plemeno bude uspořádán národní šampionát.

Původem francouzské plemeno aubrac vzniklo v rozsáhlé oblasti Massif Central, která se rozkládá od Aveyron, Cantal a Lozere, Auvergne-Rhône-Alpes a Occitanie. Na jihu Francie pak leží historický kanton Aubrac. Plemenná kniha byla vytvořena v roce 1893. Ve Francii se dnes plemeno  aubrac chová zejména v oblastech s nadmořskou výškou od 1000 m s drsným klimatem. Aubrac má srst zbarvenou od šedobílé až po pšeničnou barvu. Špička ocasu a paznehty končetin jsou černé, stejně jako chloupky zakrývající uši a také konce rohů.  Zvířata váží v průměru 500 až 800 kg, výška v kohoutku je asi 130 cm. Krávy jsou známé svou plodností a snadností telení. Plemeno je odolné, robustní a dlouhověké, má vynikající pastevní schopnosti. Aubrac je zakořeněn na původním území, kde je soustředěno 86 % francouzských zvířat, nicméně se chová nejen v celé Francii, ale v mnoha zemích svět.

Spotřebitelé mohou konzumovat maso označené Viande Bœuf Fermier Race Aubrac (label rouge maso čistokrevných zvířat chovaných v horských oblastech každoročně nejméně čtyři měsíce v nadmořské výšce nad 800 m, zvířata musí být starší 30 a méně než 108 měsíců) a také Fleur d'Aubrac (maso jalovic kříženek matky aubrac a otce charolais poražené mezi 24 a 42 měsíci bez otelení, po odstavu v šesti měsících se dokrmuje na pastvě, senem nebo siláží, má chráněné zeměpisné označení). Ve Francii se chová asi 140 000 krav tohoto masného rustikálního plemene.

Sejdeme se v říjnu 2021

Na národní šampionát přivezou příští rok chovatelé na Sommet de l'elevage na 400 svých nejlepších zvířat aubrac a připravena bude i aukce.

Nejen na plemeno aubrac, ale na mnoho dalších plemen skotu, ovcí i koní, mnohé konference a semináře i exkurze do francouzských chovů a podniků, se můžeme těšit 5. –8 října 2021 v Clermont Ferrandu ve Francii.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down