Pro efektivní produkci vepřového masa

S genetikou nadnárodní společnosti TOPIGS, jež působí asi v padesáti zemích a ve šlechtitelských chovech má více než 150 tisíc prarodičovských prasnic, mají dobré zkušenosti také naši chovatelé. Na českém trhu je uvedená společnost již třináctým rokem a kromě zmiňované genetiky - coby produktu šlechtitelského programu pro prasata, který vychází z vlastnického zázemí v Nizozemsku, spolupracujícím podnikům nabízí také poradenství a softwarovou podporu. To vše s cílem maximalizovat efektivitu produkce vepřového masa.

Na včerejším firemním workshopu v Černé Hoře společnost TOPIGS CZ,            s. r. o., představila strategii, kterou by se mělo docílit zvýšení produktivity domácích a slovenských farem. Z vystoupení jednatele společnosti Ing. Gyula Simona vyplynulo, že v tomto ohledu sehrává stěžejní roli samozřejmě genetika doplněná o poradenskou činnost.

„K dosažení rychlejšího genetického pokroku by měla napomoci centralizace kanců mateřských linií, dále centrální distribuce inseminačních dávek, rychlejší obnova kanců mateřských linií, užší spolupráce s inseminačními stanicemi kanců a konečně zavedení monitoringu šlechtění. Současně je třeba věnovat stálou pozornost poradenství, a to jak v oblasti reprodukce, tak výživy a krmení. K tomu účelu vydáváme manuály, které mají chovatelé k dispozici. Smyslem veškerého snažení je podpořit naše partnery na cestě ke konkurenceschopnosti. Přežijí totiž jen ti producenti, kteří dovedou co možná nejefektivnějším způsobem vyrábět vepřové maso odpovídající požadavkům trhu,“ uvedl ve svém zahajovacím proslovu první muž brněnské společnosti TOPIGS CZ, s. r. o.

V reprezentativních prostorách hotelu Sladovna si asi osmdesát zájemců ještě vyslechlo například zajímavé informace o maďarském chovu Molnártag, který by se s plánovanou kapacitou odpovídající třem tisícům prasnic Topigs N-linie měl stát jediným a největším šlechtitelským chovem v zemi.*

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down