12.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce krmných směsí v EU letos klesla

Ve svých odhadech prohlašovala FEFAC, že se produkce krmiva pro drůbež zvýší, zatímco u krmiv pro prasata a skot klesne. Podle nových odhadů Evropské federace výrobců krmiv (FEFAC) byla v roce 2019 celková produkce krmiv pro hospodářská zvířata v EU-28 v roce 2019 nižší o 0,9 % a vyrobilo se na 161,7 milionu tun.

FEFAC ve své zprávě uvedla, že celková produkce krmných směsí v EU pravděpodobně zůstane v roce 2020 stabilní.

Výroba drůbežího krmiva

V EU zůstává produkce krmiv pro drůbež předním segmentem výroby průmyslových krmiv a má dostatečný předstih před výrobou krmiv pro prasata. Zatímco se očekávalo, že produkce krmiv pro drůbež v roce 2019 vzroste o 2,5 %, vzrostla pouze o 0,1 %. FEFAC uvedl, že by to mohlo být díky zvýšení účinnosti krmiv, ale také kvůli prudkému nárůstu dovozu drůbežího masa, zejména z Brazílie. „V roce 2020 bude poptávka po krmivech pro drůbež převážně podmíněna tím, do jaké míry si Brazílie před skandálem s podvodem s masem před dvěma lety a po obnovení vývozu do EU udrží své vedoucí postavení na světovém trhu s drůbežím masem. Tím se znovu zvýší vývoz do EU, což se projeví ve výrobě v Evropě,“ uvedla zpráva.

 Výroba krmiva pro prasata

Odhadovalo se, že produkce krmiv pro prasata v EU klesne v roce 2019 o 0,9 %. V roce 2020 poptávka po krmivech pro prasata zůstane stabilní v zemích bez afrického moru prasat (ASF). Je však nepravděpodobné, že by země s případy ASF zaznamenanými v chovech prasat dokázaly tento trend zvrátit. „Navzdory rostoucím exportním příležitostem (např. obchodní spor mezi Čínou a USA, prevalence ASF v mnoha asijských zemích) se produkce vepřového masa v EU zvýšila jen mírně,“ uvádí zpráva. FEFAC ve zprávě rovněž píše, že výhled pro výrobu vepřového masa a krmiva pro prasata se může dramaticky změnit, pokud se ASF rozšíří do předních zemí produkujících prasata, jako je Španělsko, Německo, Dánsko nebo Nizozemsko.

 Výroba krmiv pro skot

Poptávka po krmivech pro skot v EU klesla v roce 2019 o 2,3 % proti roku 2018, přičemž největší pokles byl zaznamenán v Irsku (o 15 %) a ve Spojeném království (o 7 %). FEFAC uvedl, že snížení počtu je částečně způsobeno suchem. „Špatné zásoby pícnin způsobené suchem a vlnami veder v roce 2018 vyvolaly v prvním čtvrtletí roku 2019 výrazný nárůst poptávky po krmivech pro skot," píše se ve zprávě. „Po zbytek roku po návratu k normálním povětrnostním podmínkám spolu s omezeními emisí fosforu v některých zemích vznikl každoroční pokles této poptávky.“*

Zdroj: Feed Strategy,  www.feedstrategy.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down