16.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce sóji klesá a EU legislativa komplikuje její dovoz

Globální produkce sójových bobů byla minulý měsíc o něco nižší důsledku snížených dodávek do Indie a Číny spíše než problémům v Argentině a Evropské unii. To uvádí nová data USDA (ministerstvo zemědělství USA. EU naproti tomu riskuje vážný nedostatek dovážených komodit. Blokáda EU může znamenat náklady ve výši až 100 milionů eur měsíčně.

Vývoz sójových bobů z Brazílie a USA kompenzuje sníženou produkci v Argentině a Indii. Podle USDA bude během tohoto měsíce poptávka v Číně, Japonsku, Bangladéši a Íránu. Celková produkce, resp. poptávka je 44,5 milionu tun, zatímco v loni ve stejném období to bylo 48,2 milionu tun.

 EU potřebuje povolení pro GMO
FEFAC, Fediol a Coceral vyzývají Evropskou komisi, aby okamžitému zrušila „ de facto“ moratorium které používá k tomu, aby se prý se zabránilo hrozbě pro bezpečnost potravin a krmiv a živočišné výroby v EU.
Bez ohledu na hrozby, systém dovozních povolení EU pro GM je jen otázkou politiky. V současnosti čeká dvanáct plodin na dovozní povolení. Očekává se konečné rozhodnutí ze strany EK – po ukončení vědeckého posouzení EFSA a procesu hodnocení rizik v EU.

EU riskuje vážný nedostatek dovážených komodit
Pokračující politikou zákazu, čelí EU otázce vážného nedostatku tolik potřebného importu zemědělských komodit pro potraviny, krmiva a technické účely. Riziko se zvyšuje tím, že zemědělské komodity, bez ohledu na to, zda GM či non-GM nebo organické produkty, budou zablokovány na hranicích EU, protože se budou zjišťovat stopy GM produktů v dovážených zásilkách.
Restrikce prováděné v práci celních orgánů EU by mohlo znamenat náklady 100 milionů euro za měsíc.

Budou-li rozhodnutí o registraci dovozů dále odložena, čekají obchodníky EU obrovské dodatečné náklady. Pokud bereme v úvahu pouze sójový šrot z USA, kde se GM plodiny komerčně pěstují – může blokáda EU znamenat náklady ve výši až 100 milionů eur měsíčně.

 EK musí dodržovat lhůty

Evropská asociace pro biotechnologický průmysl (EuropaBio), obchodníci s obilím (Coceral) a výrobci krmiv (FEFAC) vítají rozhodnutí evropského veřejného ochránce práv o jejich stížnosti týkající se manipulace Evropské komise s žádostmi o dovoz a zpracování geneticky modifikovaných (GM) potravin a krmiv.
Podle EuropaBio, Coceral a FEFAC  způsobila evropská komise nezákonné a nepřiměřené zpoždění v procesu povolení pro dvacet žádostí podaných podle nařízení č 1829/2003.
Evropský veřejný ochránce práv Emily O'Reilly rozhodl, že v letech 2012 až 2014 nesplnila komise právně závazný termín tří měsíců pro podání návrhů o rozhodnutí stálému výboru, aby mohl rozhodovat v rámci přiměřené době a aby odvolací komise mohla zaujmout stanovisko.
EuropaBio, Coceral a FEFAC jsou potěšeny, že komise zahájila schvalování posouzení rizik EFSA pro dovoz GM potravin a krmiv v přiměřených lhůtách. Znovu vyzývají k fungující politice v otázce GMO, založené na vědeckých důkazech.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down