Nový projekt financovaný EU se zaměří na způsoby, jak zvýšit odolnost skotu ke stále se měnícímu prostředí a klimatu. V době extrémních povětrnostních jevů způsobených globálním oteplováním a zaměřením chovu na zvýšení efektivity produkce je důležité, aby chovatelé skotu měli prostředky pro navýšení odolnosti plemen (robustnost, houževnatost).
Přesná fenotypizace skotu je kritickým prvkem v rozvoji nástroje pro účinné měření zdraví krav, welfare a chování v různých situacích. Myšlenka se týká intenzivního i extenzivního zemědělství. Hlavním cílem projektu je vytvořit genomové nástroje pro využití místními zemědělci pro přizpůsobení chovu skotu a živočišné produkce v konkrétním regionu.
Sedm milionů eur
Celková výše grantu EU na projekt GenTORE je 7 milionů eur a je financován v rámci výzkumného programu Horizont 2020. Projekt bude probíhat po dobu pěti let v čele s francouzskou výzkumnou organizací INRA a zapojí se univerzity (například Wageningen University a Aarhus University) a firmy (jako jsou Viking Genetics a Noldus).
Fenotypizace pro efektivní chovy
GenTORE – genomické nástroje pro optimalizaci odolnosti a efektivity (GENomic management Tools to Optimize Resilience and Efficienct) si klade za cíl rozvíjet inovativní genomické nástroje pro optimalizaci odolnosti a výkonnosti skotu v měnícím se světě. Kombinovaný výzkum a terénní program GenTORE bude významným příspěvkem k řešení problémů, kterým čelí zemědělství v měnícím se a nestálém světě.
GenTORE vzniklo oficiálně 1. července 2017 podpisem dohody o grantu. Zahajovací schůzka se uskutečnila 22.–23. července 2017 v Paříži za účasti 50 členů z 21 partnerských organizací z 11 různých evropských zemí. Řada externích zúčastněných stran z Francie, Dánska, Německa a Nizozemska se účastnila zasedání GenTORE Kick-off. Setkání zahájil ředitel INRA pro mezinárodní záležitosti Jean-François Soussana. Mluvčí INRA Nathalie Le Floc'hová si připravila prezentaci o účinnosti krmiv, zdraví zvířat a odolnosti. Přehled o projektu GenTORE podal koordinátor projektu Nicolas Friggens (INRA), koordinátor projektu je zapojení a budoucí očekávání Cagla Yuksel Kaya Kuyululu (EFFAB), vedoucí terénních sledování.*