19.07.2018 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První kvartál roku 2018 ve světě prasat – budou třeba bezpečnostní pásy

Ceny prasat na hlavních trzích byly v prvním čtvrtletí roku 2018 nízké nebo klesaly, a to i přes ekonomická data, která ve většině zemí naznačují růst příjmu spotřebitelů a jejich zájem o vepřové maso a zvýšení jejich důvěry. Zemědělci a hospodářské subjekty v dodavatelském řetězci vepřového masa doufají, že tyto ceny odrážejí jen sezónní faktory.

Množná mají pravdu.

Co se děje v Číně? Za prvé se podívejme na to, co se děje v Číně, která je klíčovou složkou globální poptávky po vepřovém masu. Je ale těžké situaci interpretovat, protože informace o čínském trhu se těžko ověřují. Horkým zpravodajstvím tohoto měsíce je, že Číňané říkají, že zvažují zavedení dovozní sazby na vepřové maso z USA o 25 %. Bude odpověď na hrozbu prezidenta Trumpa o clu ve výši 60 miliard dolarů za dovoz čínských prasat do USA.

Ceny prasat v Číně se snížily Odborníci varovali před možnou obchodní válkou s Čínou již na začátku roku. Dokonce ještě předtím, než byla některá z hrozeb zavedena, ceny čínských prasat byly po čtyři roky nízké a u některých výrobců nižší než průměrné výrobní náklady. Avšak trend počtu porážek byl vzestupný. Předpokládá se letos také velký pokles dovozu vepřového masa do Číny bez ohledu na to, zda dojde k obchodní válce.

Jak to vypadá v USA? Očekával se také sezónní pokles cen, ale snižovaly se rychleji než v předchozích letech. Nejnovější prognózy pro chov prasat v USA v roce 2018 se jeví jako dobrá zpráva. Nabídka bude pravděpodobně v letošním roce růst přibližně o 3 % (také porážky skotu budou v roce 2018 podle prognózy růst, takže spotřebitel bude mít na výběr i červené maso).

Dlouholetý trend v USA  Američtí zpracovatelé masa se podle dlouhodobého trendu ve výrobě masa rozhodují pro investice. V USA také existuje volatilita (kolísání) cen, ale ne taková, že by budoucnost trhu byla ohrožena a cenový trend je téměř vyrovnaný. Zdá se, že americký dolar vstupuje do fáze oslabení (podporované rekordními vládními dluhy a uvolněním daní), takže vývozci a jejich zákazníci mohou využít výhodné ceny vepřového masa.

EU: Zvýšení počtu prasnic  V Evropě (EU) je problematické hodnocení výsledků trhu jako průměr 28 zemí. Nejnovější údaje o sčítání (prosinec 2017) ukazují zvýšení počtu chovaných prasnic o 1 % (meziročně) a nárůstu počtu prasat o 3 %. Počet prasnic se zvýšil v Polsku o 6 %, v Nizozemsku o 4 %, ve Španělsku a Dánsku o 3 %. Německá populace prasat byla stabilní. Obrázek je ale jasný – v roce 2018 se na evropském kontinentu objeví více prasat a vepřového masa. Ceny prasat v EU byly na počátku roku 2018 nízké, ale v druhé polovině prvního čtvrtletí se mírně zvýšily. Stejně jako v USA se nyní i EU soustředí na to, kdy (a jestli) se sezónní snížení cen obrátí k lepšímu.

Vývoz do Číny pod tlakem Vývozy do Číny z EU (stejně jako v případě vývozu USA do této země) byly v druhé polovině roku 2017 pod velkým tlakem a v lednu 2018 poklesly o zhruba 20 %. Nejde jen o směnné kurzy, ale zdá se, že poptávka Číny po dovozu vepřového masa klesla. Kam nás všichni opouštějí? Co říci o tom, jak budou příští šest měsíců producenti prasat a zpracovatelé hledat a zákazníky? Dá se stále očekávat mírně klesající trend v celosvětových cenách prasat?*

Období kolísání ve světě prasat  Bude to však volatilní období, protože tržní ceny budou reagovat na neověřené zprávy a možná i skutečnou obchodní válku. Dobrou zprávou je, že už to tu bylo, obchodní války se zemědělskými komoditami byly pravidelným rysem 90. let, kdy USA byly často v čele. Ale toto politické rachocení zbraní jsme přežili. Je to také dobrá zpráva pro ty, kteří si vydělávají rizikovým managementem a spekulacemi, protože budou s volatilitou cen spokojeni. A severoameričtí a evropští zpracovatelé by měli na druhou stranu vidět, jak se jejich zisky zvyšují rozšířením dodávky vepřového masa s klesajícími cenami. Ale pro každého, kdo se zabývá chovem a krmením zvířat a chystá se farmy nebo podniku investovat, nastává čas, kdy jsou plány uloženy zpět do skříní a hledají se polštáře nebo bezpečnostní pásy jako ochrana před některými cenovými šoky, které rok 2018 přinese.

PigProgress, Pig International

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down