Ptačí chřipka i v Česku

V Česku se po téměř deseti letech znovu objevila ptačí chřipka. Nakaženou drůbež a labutě objevili veterináři na jižní Moravě. Kolem dvou postižených malochovů na Znojemsku vznikne ochranné a širší dozorové pásmo. Virus není přenosný na člověka. Byla potvrzena vysoce patogenní ptačí chřipka typu H5, subtypp H5N8.

V Ivančicích chřipka postihla 20 kusů drůbeže a v Moravském Krumlově sto. V obou případech jde o izolované malochovy. Utracená drůbež skončí v kafilerii Agrisu Medlov.

Státní veterinární správa prověřuje poblíž Ivančic možné třetí ohnisko ptačí chřipky. Jeden z chovatelů nahlásil úhyn kachny a husy. Vzorky odeslali na laboratorní vyšetření do Prahy. Veterináři připouštějí, že případů může přibývat.

Budou vytýčena ochranná pásma a pásma dozoru. První je v okruhu tří kilometrů od ohniska, druhé do deseti kilometrů od ohniska. Opatření potrvají tři týdny, resp.  měsíc. Ve vytyčených pásmech se chová zhruba 150 tisíc kusů drůbeže v malochovech. Žádného velkochovu  se opatření nedotknou.

Chřipka je v okolí České republiky prakticky ve všech státech. Objevila se v posledních měsících v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku, Švýcarsku, Francii,  Nizozemsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Británii a Irsku, takže bylo podle odborníků otázkou času, kdy zasáhne i Českou republiku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *