Ptačí chřipka na okraji Prahy

Referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha dnes potvrdila šestnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice. Stejně jako v předchozích případech se i tentokrát jednalo o subtyp H5N1, který byl  opět potvrzen v malochovu drůbeže. Konkrétně na okraji Prahy, ve čtvrti Benice.

Zatímco před třemi dny byla ptačí chřipka potvrzena na Havlíčkobrodsku na Vysočině, ohnisko dnes potvrzeného případu bylo asi o sto kilometrů dále. Konkrétně v malochovu se čtyřiapadesáti kusy drůbeže v pražských Benicích. Po nahlášení úhynu dvou slepic veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha k laboratornímu vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. V jejich rámci byla zbývající drůbeže utracena a ve vymezených ochranných pásmech okolo ohnisek byla přijata mimořádná veterinární opatření.

U domácí drůbeže jsou klinické příznaky velmi variabilní, v závislosti na virulenci, druhu postižených ptáků, ale i jejich věku a pohlaví. Infikovaní ptáci jsou otupělí a mají načepýřené peří, jsou neteční, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže a jsou apatičtí. Současně výrazně omezují příjem krmiva nebo se u nich objevuje úplné nechutenství. Rovněž dochází ke snížení nebo zastavení snášky, přičemž vejce jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Někteří postižení ptáci vykazují příznaky nachlazení doprovázené výtokem z nosní dutiny a kýcháním. Během jednoho až dvou dnů dochází k vysokému úhynu. Mortalita se uvádí v rozmezí od 70 do 100 %.

Naproti tomu u volně žijících vodních ptáků nákaza často proběhne bez příznaků a samotné úhyny jsou vzácné. K nákaze jsou však tito ptáci vnímaví a stávají se tak hlavním rezervoárem viru, který vylučují trusem a respiračními sekrety. Virus aviární influenzy se pak šíří zejména trusem kontaminující podestýlku, krmivo či vodu. Vzhledem k odolnosti a schopnosti dlouhodobě přežít i při nízkých teplotách se virus může přenášet také chovatelskými pomůckami, oblečením, obuví a tím se může šířit z jednoho chovu do druhého.*

 

U volně žijících vodních ptáků nákaza často proběhne bez příznaků a samotné úhyny jsou vzácné
V souvislosti s ptačí chřipkou se v malochovech vykazují početní ztráty na úrovni okolo 700 kusů drůbeže

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down