24.01.2022 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka opět v chovu kachen

V České republice bylo včera potvrzeno páté ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v komerčním chovu kachen v obci Lipoltice poblíž Přelouče v Pardubickém kraji, který je v majetku společnosti Perena. Společnost, která provozuje chov kachen v několika zařízeních ve třech krajích, respektive v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji, se tak po deseti měsících opět potýká s touto nebezpečnou nákazou drůbeže.  

 

Společnost nahlásila na krizovou linku Státní veterinární správy postupný úhyn 380 kusů z celkem 3500 chovaných kachen. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a vyhlásili předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Ze vzorků, které úřední veterinárními lékaři odebrali a odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, referenční laboratoř potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.

Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Od dnešního dopoledne se na likvidací ptáků podílejí i hasiči, kteří vyprázdněné haly čistí a dezinfikují. Okolo ohniska jsou vymezena uzavřená pásma – tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, v nichž byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Firma Perena se sídlem v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku musela již loni na jaře nechat usmrtit celkem 75 tisíc kachen z několika rodičovských chovů, kde byla od poloviny března do poloviny dubna postupně vyhlašována ohniska ptačí chřipky.

Jak Státní veterinární správa tehdy uvedla, je zřejmé, že na těchto hospodářstvích byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se nedodržovala. Z preventivních důvodů byla společnosti nařízena veterinární opatření ve zbývajících chovech, kde dosud ptačí chřipka nebyla zjištěna. Opatření zahrnovala povinnou dezinfekci na vstupech do hospodářství, očistu a dezinfekci vozidel vjíždějících do chovů, striktní používání pracovních oděvů a obuvi při vstupu do hospodářství, dále důslednou evidenci osob, vozidel a techniky vstupující na farmy. Všechna přemístění kachen a násadových vajec probíhala jen pod dozorem místně příslušné krajské veterinární správy.

Po deseti měsících se však ptačí chřipka objevila v chovu kachen společnosti Perena znovu. Zavlečení zdroje nákazy do chovu se zjišťuje.*

Vydezinfikovaná hala před naskladněním kachen
Kachňata v odchovně
Pohled do jednoho z komerčních chovů kachen společnosti Perena
Rodičovský chov kachen
Společnost Perena provozuje chov kachen v hned několika zařízeních, která se nacházejí ve třech krajích - Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down