23.12.2021 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka ve velkochovu nosnic

Ve velkochovu nosnic v Libotenicích na Litoměřicku v Ústeckém kraji byla potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1. V chovu, kde se ve čtyřech halách nacházelo celkem 188 tisíc nosnic, došlo v uplynulých dnech zde k hromadnému úhynu několika tisícovek slepic. Veškerá drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena a bezpečné zlikvidována v asanačním podniku, stejně jako i několik set tisíc vajec. V této souvislosti Státní veterinární správa znovu apeluje na chovatele, aby důsledně dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech.

Soukromý veterinární lékař působící v chovu nahlásil ve středu 22. 12. SVS zvýšený úhyn nosnic v jedné ze čtyř hal, nacházejících se v areálu farmy. Inspektoři Státní veterinární správy provedli na místě šetření, přijali předběžná opatření, odebrali vzorky z uhynulých kusů a odeslali je k vyšetření do národní referenční laboratoře Státního veterinárního ústavu Praha, kde se potvrdila ptačí chřipka subtypu H5N1. Jak se nákaza do velkochovu dostala je předmětem pokračujícího šetření.

Jak již bylo uvedeno, zbývající drůbež v chovu bude utracena v souladu s legislativou. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru, v závislosti na tom budou okolo ohniska vymezena uzavřená pásma a budou přijata mimořádná veterinární opatření. V těchto pásmech se omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže.

„Apeluji na chovatele drůbeže a dalšího ptactva, aby situaci nepodceňovali a striktně dodržovali zásady biologické bezpečnosti. Připomínám, že již měsíc platí na území celé České republiky mimořádná veterinární opatření, která omezují venkovní chov drůbeže,“ uvedl k aktuální situaci ústřední ředitel Státní veterinární správy MVDr. Zbyněk Semerád.*

V souvislosti s vyhlášením ohniska AI v chovu bylo zlikvidováno i několik set tisíc vajec
Ve čtyřech halách se nacházelo celkem 188 tisíc nosnic

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down