18.11.2024 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka vystrkuje hlavu po celé Evropě

Pro letošní zimní období byly v mnoha evropských zemích již objeveny první případy ptačí chřipky v komerčních hejnech drůbeže. Úřady po celé Evropě varují, že riziko vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) se rychle zvyšuje a že na všech drůbežích farmách je nezbytně nutná maximální ostražitost.

Problémy jsou nejen u nás.
Rakousko již utratilo 200 000 ptáků
Například Rakousko bylo nedávno zasaženo rozsáhlou epidemií HPAI, která vedla k utracení více než 200 000 ptáků. Zdravotnické úřady dokonce musely povolat armádu na pomoc. Vojáci také pomohli vybudovat biologické bezpečnostní uzávěry, aby mohla být vozidla na infikované farmě důkladně vyčištěna a zabránilo se tak dalšímu šíření viru. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí ve Vídni okamžitě zvýšilo úroveň rizika na vysokou úroveň pro celou zemi.
Francie hlásí ohniska nákazy v očkovaných komerčních hejnech
V posledních několika týdnech Francie nahlásila jedno ohnisko HPAI H5 v hejnu 51 000 ptáků v Morbihanu, další na farmě se 7500 očkovanými kachnami (2 dávky) v sektoru foie gras a jedno na farmě s 30 000 očkovanými masnými kachnami (1 dávka). Celkem země od začátku sezóny vyhlásila šest ohnisek výskytu drůbeže, dvě ohniska u ptáků v zajetí a deset případů ve volné přírodě.
Francie provedla očkovací kampaň od 1. října 2023 do 30. září 2024. Od 1. října 2024 bude kampaň povinného očkování pokračovat ve stejné strategii, jak uvedlo ministerstvo zemědělství. V této souvislosti se Francie snaží poskytnout všechny potřebné informace k pochopení očkovacího plánu.
Německo hlásí ptačí chřipku u různých druhů ptáků
Po prvních ohniscích v Bavorsku na jihu Německa v areálu pro husy a v areálu smíšených druhů na konci října bylo hlášeno další ohnisko HPAI H5 ve stejném státě ve smíšeném drůbežářském areálu pro krůty, kuřata, kachny a husy (TSIS).
Britská farma u drůbeže s volným výběhem
Ve Velké Británii byl 5. listopadu objeven první případ HPAI H5 u komerční drůbeže na farmě s volným výběhem pro nosnice s 20 000 kuřaty ve východním Yorkshiru, přímo na pobřeží Severního moře. Jednalo se o první potvrzené místo infikované HPAI H5 v zemi od poloviny února 2024. Všichni chovatelé ptáků ve Velké Británii jsou vyzýváni, aby zůstali ostražití a přijali opatření k ochraně svých ptáků po dalším zvýšení úrovně rizika ptačí chřipky, uvedlo ministerstvo životního prostředí, potravin a záležitostí venkova (Defra). Úroveň rizika, při níž je vždy důsledně uplatňována dobrá biologická bezpečnost je hodnocena jako nízká a úroveň rizika u volně žijících ptáků zůstává hodnocena jako vysoká.
Maďarsko hlásí 30 ohnisek za týden
Aktualizované hodnocení Defra ukazuje, že případy se nyní vyskytují téměř ve všech ostatních evropských zemích. Maďarsko zaznamenalo prudký nárůst ohnisek HPAI H5N1 u drůbeže, přičemž jen v prvním listopadovém týdnu bylo hlášeno 30 ohnisek. Ohniska jsou soustředěna na jihu, což je velmi důležitá oblast pro produkci drůbeže, a také na východě země. Většina z těchto 30 ohnisek postihla odvětví foie gras, přičemž 21 případů bylo zaznamenáno u kachen foie gras a tři v oblastech chovu hus foie gras.
Bulharsko a Itálie
V Bulharsku probíhá infekce i po dřívějších epidemiích a očkovacím pláno a reorganizace odvětví chovu kachen. Itálie nedávno ohlásila dvě ohniska v drůbežích farmách na severu země.
Irsko upozorňuje na rostoucí riziko
Irsko dosud nehlásilo žádná ohniska. Ministr zemědělství nicméně varoval před zvýšeným rizikem invaze ptačí chřipky pro drůbež: „V posledních týdnech došlo k četným ohniskům ptačí chřipky v drůbežích hejnech po celé Evropě. Tyto epidemie byly způsobeny vysoce patogenním kmenem viru H5N1. Kromě toho bylo letos na podzim ve Velké Británii zjištěno několik případů viru ptačí chřipky H5N5 u volně žijících ptáků. I když jsme letos nezaznamenali žádné takové případy u irské drůbeže nebo volně žijících ptáků, riziko se nyní zvyšuje. Je to proto, že divocí ptáci nyní migrují na zimu, zatímco nižší teploty a kratší denní doba znamenají, že jakýkoli virus ptačí chřipky, který se do prostředí šíří infikovanými volně žijícími ptáky, může přežít déle.“
Populace volně žijících ptáků
Britské oddělení Defra také poskytuje další informace publikovaných údajích o případech u volně žijících ptáků. Je důležité poznamenat, že tyto údaje o sledování – v tomto případě pro Velkou Británii – jsou založeny na pasivním sledování nalezených mrtvých ptáků nahlášených Defra širokou veřejností a jako takové mohou být ovlivněny několika faktory. Patří mezi ně frekvence návštěvníků vstupujících do oblastí s ptačí populací, potenciál imunity v populaci volně žijících ptáků (což může vést k tomu, že se u ptáků rozvine klinické onemocnění nebo zemře na HPAI), proměnlivá citlivost systému dozoru a také velikost, umístění a dostupnost mrtvých těl, což znamená, že tento dohled nad volně žijícími ptáky nemusí nutně zachytit všechny případy, které nastanou.
Vyšlechtit kuřata odolná vůči ptačí chřipce
Studie, která byla provedena Roslinovým institutem na univerzitě v Edinburghu, se zaměřila na kuřata, která přežila velkou epidemii vysoce infekční ptačí chřipky v roce 2015 a našla genetické stopy, které by mohly pomoci chránit kuřata před smrtícími epidemiemi ptačí chřipky.
Pomocí vzorků krve tým analyzoval DNA kuřat, která přežila virovou epidemii, a porovnal je s DNA neinfikovaných, předpokládaných vnímavých ptáků, přičemž hledal rozdíly, které by mohly odhalit geny spojené s rezistencí. Studovaní ptáci přežili zvláště smrtelnou epidemii ptačí chřipky, která zaznamenala úmrtnost přes 99 %.
Geny a imunitní systém
Některé z genů identifikovaných u ptáků, včetně jednoho známého jako ANP 32A, jsou již známy tím, že hrají roli v tom, jak zvířata reagují na ptačí chřipku. To naznačuje, že vědci jsou na správné cestě, protože přítomnost genu se známou rolí ve virové rezistenci podporuje myšlenku, že další nově identifikované geny mohou být také relevantní pro obranu proti ptačí chřipce.
Vyvíjejte nové strategie
Dr. Jacqueline Smithová, vedoucí výzkumná pracovnice Roslinova institutu, uvedla: „Kuřata jsou extrémně zranitelná vůči vysoce patogenním kmenům ptačí chřipky, takže možnost zkoumat DNA několika ptáků, kteří přežili, nám poskytla jedinečnou příležitost pokusit se porozumět genetice, která je základem rezistence. Tento výzkum nám poskytuje první pohled na to, jak může reakce hostitele umožnit ptákům bojovat s infekcí – něco, co teprve nyní začínáme chápat."
Vzhledem k tomu, že ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) jsou stále častější po celém světě a infikují širší škálu hostitelů, další výzkum by mohl vědcům pomoci vyvinout strategie na ochranu drůbeže.
Poultry World

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down