Půjde to i bez zinku?

Jednou z přednášejících na mezinárodní konferenci Alltech ONE 2022 byla Dr. Jules Taylor-Pickardová. Pracuje jako ředitelka oddělení pro zdraví střev ve společnosti Alltech. V této roli zavádí firemní program zdraví střev u všech druhů zvířat po celém světě. Přednášela o zkušenostech o snížení používání oxidu zinečnatého ve výživě selat z evropské perspektivy.

Třiadvacátého května řekla, že čas se krátí. V Evropě, v Evropské unii, bude oxid zinečnatý zakázán od 1. června tohoto roku, takže ani na za měsíc. Půjde o zákaz farmakologických hladin oxidu zinečnatého. Takže o 2500 až 3000 ppm. Jak můžeme zvládnout odchovat selata bez oxidu zinečnatého? V Evropě se sníží obsah zinku na pouhých 150 ppm, které lze přidat do krmivy od 1. června. V Číně před několika lety snížili hladiny až na 1600 ppm. Vydávají se tedy správným směrem ale ne do extrému, jaký jsme viděli v Evropské unii. V Kanadě je stále povoleno používat 2500 až 3000 ppm. Věříme, že nadcházející regulace v roce 2026 sníží hladinu na 500 ppm, jak řekla přednášející.

Svět se dívá, jak se vyrovnává se snižováním hladin oxidu zinečnatého. Zbytek světa sníží hladinu oxidu zinečnatého v krmných dávkách selat začne zavádět v následujících letech.

Selata po odstavu přestanou na několik dní žrát a přitom dojde i atrofii klů ve střevech a mají tak menší povrch, na kterém může trávit živiny. Kromě špatné absorpce živin je i riziko infekce oportunními patogeny, které způsobí průjem po odstavu a špatný růst. V testech šlo o proces snižování hladin oxidu zinečnatého a o práci se specifickými problémy na farmě, aby mohli úspěšně produkovat prasata bez oxidu zinečnatého.

Oxid zinečnatý, funguje. Pomáhá tedy snižovat průjmy po odstavu, pomáhá udržovat konverzi krmiva a živou hmotnost a pomáhá je chránit před nemocemi. Ale důvodů, proč se zakazuje, je více. Existuje riziko toxicity, pokud byl krmen příliš vysokou hladinou nebo příliš dlouhou dobu. Jsou tu obavy o životní prostředí se zinkem ve výkalech a jeho aplikaci do půdy. Takže pak můžete začít mít problémy s vyluhováním zinku. Samozřejmě, že sele ve skutečnosti tolik krmiva nespotřebuje, takže relativně není vylučováno tolik zinku. Ale je to problém, protože se časem hromadí. Existují důkazy, že při používání oxidu zinečnatého můžeme dosáhnout zvýšení odolnosti vůči antibiotikům.

Oxid zinečnatý je tedy velmi dobrý při odstraňování nepříznivých organismů, jako je například E. coli. Ale také odstraní některé z dobrých bakterií. Mění se tak diverzita střevního mikrobiomu, která je důležitá pro zdraví střev selat. Odstranění oxidu zinečnatého z krmení selat tedy není žádné stříbro. Dr. Taylor-Pickardová řekla, že je třeba zaujmout holistický přístup. Je dobré začínat s prasnicí a zvýšit kvalitu a množství mleziva. Důležitá je také pitná voda, na kterou se dost často zapomíná. A samozřejmě se musí věnovat zvýšená pozornost věcem, jako je biologická bezpečnost, očkování a úroveň hygieny. Pokud jde o zdraví, mnohem větší důraz se klade na biosekuritu. A samozřejmě welfare je dalším důležitým aspektem.

Dr. Taylor-Pickardová uvedla mnoho let starý citát: „Všechny nemoci začínají v břiše a smrt sídlí ve střevě.“Pravdou je , že 90 % nemocí lze vysledovat zpět ke zdraví střev a mikrobiomu, 70 % imunitního systému funguje prostřednictvím střevní tkáně, 30 % energetických požadavků organismu má střevo. U selat potřebujeme stabilní a různorodou mikrobiální populaci a účinný imunitní systém. Péčí o prasnici můžeme zvýšit vstřebávání živin. Můžeme získat lepší produkci mleziva a mléka, vyšší imunoglobuliny, lepší rovnoměrnost vrhu. Můžeme zlepšit pasivní imunitu přítomností nebo posílením imunoglobulinů v kolostru a mléku, aby v konečném důsledku měla selata lepší užitkovost, lepší konverzi krmiva přežitelnost.

Jednou z technologií, se kterou přednášející intenzivně pracovala, je Actigen. a Bio-Mos. Actigen se používá ve výživě prasnic a dokáží mimo jiné omezit přenos patogenů na selata při porodu. Co je hybnou silou ziskové živočišné výroby? Zdravá zvířata. A zdraví začíná ve střevě. Gastrointestinální trakt zvířete je citlivý ekosystém. Alltech se zaměřuje se na výživu, která vyvažuje tento ekosystém po celý životní cyklus zvířete. Tento proces nazýváme Seed, Feed, Weed.

Zdravý start do života může mít na zvíře zásadní dlouhodobý dopad. Důraz se pak přesouvá na krmení příznivých bakterií slabými kyselinami a enzymy, které prospěšným bakteriím pomáhají překonávají střevní patogeny a snižují akumulaci bílkovin.. Se stabilizovaným střevním ekosystémem klesá mortalita a potřeba léků. A návratnost investice se zvyšuje.

Ve Španělsku tento koncept využívá jeden z producentů. Byl jedním z prvních, kdo tento koncept začal zkoušet. A zjistil, že je to neuvěřitelně efektivní a spolehlivé. Cílem je mít stejný průměrný denní přírůstek jako kontrola s vysokým obsahem oxidu zinečnatého, lepší konverzí krmiva, snížit mortalitu. I při snížení nebo po zákazu oxidu zinečnatého existuje určitá flexibilita pro konkrétní situaci. Pracují společně na přístupu k produkci selat bez oxidu zinečnatého. Každá farmy má svůj jedinečný přístup podle problémů s nemocemi a stylu managementu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down