Rada přijímá obnovení dočasné liberalizace obchodu

Rada přijala nařízení, které obnovuje pozastavení všech cel, kvót a opatření na ochranu obchodu na ukrajinský vývoz do EU na další rok, do června 2024. Obnovením těchto opatření EU nadále demonstruje svou neochvějnou politickou a ekonomickou podporu Ukrajině, která stále čelí nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agresi Ruska.

Opatření pomohou Ukrajině udržet stabilitu jejích obchodních vztahů s EU a udržet její ekonomiku v chodu za velmi náročných okolností. Ve spojení s rozsáhlou vojenskou, finanční a humanitární podporou je to klíčové pro pomoc Ukrajině v její dlouhodobé obnově. Nevyprovokovaná a neopodstatněná ruská útočná válka proti Ukrajině měla zničující dopad na ekonomiku země. Obnovená autonomní obchodní opatření jednoznačně podpoří Ukrajinu a zároveň poskytnou EU způsob, jak v případě potřeby ochránit vnitřní trh před výrazným nárůstem dovozu některých zemědělských produktů.

Dnes (25. 5. 2023) přijaté nařízení bude platit po dobu jednoho roku a týká se všech zbývajících cel podle hlavy IV dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou o vytvoření rozsáhlé a komplexní zóny volného obchodu (DCFTA). Týká se dvou kategorií produktů: ovoce a zeleniny podléhající systému vstupních cen a zemědělských produktů a zpracovaných zemědělských produktů podléhajících celním kvótám. Výběr antidumpingových cel z dovozů pocházejících z Ukrajiny ode dne vstupu tohoto nařízení v platnosta uplatňují se společná pravidla pro dovozy (záruky) s ohledem na dovozy pocházející z Ukrajiny.

Opatření pro liberalizaci obchodu jsou přijímána v souladu se závazkem v článku 2 dohody o přidružení (DCFTA), který jako základní prvek dohody zakotvuje podporu dodržování zásad suverenity a územní celistvosti, nedotknutelnosti hranic a nezávislosti. Nyní, když bylo nařízení přijato, bude podepsáno zástupci Rady a Evropského parlamentu a zveřejněno v Úředním věstníku, než vstoupí v platnost dne 6. června.

Ag-Press

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down