Repopulace nastartovala ekonomiku

Ještě docela nedávno byl chov prasat akciové společnosti Bioprodukt Knapovec na pokraji kolapsu. Doslova živou vodou pro z mrtvých vstání podniku s více než pěti sty prasnicemi základního stáda byla změna vlastníka a vynaložení investic na repopulaci chovu. Následně dosahovanými výsledky chovatelé uvedené společnosti hospodařící v blízkosti okresního města Ústí nad Orlicí nejenže nastartovali ekonomiku, ale také se zařadili mezi nejužitkovější chovy v republice.

 

Repopulace chovu zahrnující důkladnou mechanickou očistu a dezinfekci všech prostor farmy, včetně technologického vybavení, a pořízení výkonné genetiky tak byla pro akciovou společnost, která v roce 1992 navázala na činnost  zrušeného Společného podniku pro živočišnou výrobu Knapovec, jediným řešením.

“Když jsem v roce 2009 přišel do podniku, prasata ve stádu vykazovala klinické příznaky snad všech chorob s výjimkou dyzenterie. Vysoké náklady na léky a nízká užitkovost se samozřejmě odrážely ve fungování podniku, který se nacházel doslova v ekonomické klinické smrti. Rozhodli jsme se chov repopulovat. V dubnu jsme vyskladnili základní stádo prasnic a po přesunutí selat do náhradních ustájovacích kapacit a dokončení výkrmu jatečných zvířat jsme měli od konce července farmu prázdnou. Po důkladné mechanické očistě a dezinfekci všech prostor, včetně technologického vybavení jsme farmu ponechali dva měsíce prázdnou. Mezitím jsme se poohlíželi po vhodné genetice. Volba padla na prasničky genetiky Topigs, tedy výkonnou hybridní kombinaci prasat, která je z pohledu ekonomiky chovu momentálně asi nepřekonatelná,“ řekl v úvodu ředitel podniku Josef Růžička.*

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down