Řešení produkce střevního metanu u dojeného skotu

Při řešení emisí skleníkových plynů se zaměřuje na snižování intenzity emisí zvyšováním produktivity zvířat, doplňováním inhibitorů metanu do krmiv a modifikátorů bachorové fermentace. Zlepšení v genetice, výživě, zdraví a managementu zvýšilo produkci masa a mléka od jednotlivých krav. Současně vyšší příjem krmiva, trávení a produkce hnoje zvyšují celkové emise střevního metanu na zvíře.

Lepší řízení stáda a zdraví zvířat a vyšší produktivita krmných plodin však snižují emise metanu na jednotku produktu nebo intenzitu emisí díky nižším požadavkům na záchovu. Aplikace tohoto přístupu se systémy nízké produktivity napomáhá rozvoji venkova a zlepšuje potravinovou bezpečnost. Zvýšená produktivita však může motivovat k využívání zdrojů a půdy pro zemědělství, což je v rozporu se zlepšováním intenzity emisí.

Aplikace inhibitorů metanu
Inhibitory metanu jsou chemické sloučeniny, které se podávají dojnicím, aby inhibovaly tvorbu metanu. Inhibitory metanu mění strukturu nebo funkci klíčové tvorby metanu. Chemické inhibitory metanu, jako je 3-nitrooxypropanol a řasy obsahující bromoform, jako jsou červené mořské řasy, jsou nejúčinnějšími prostředky ke snížení emisí střevního metanu.
Červené mořské řasy mají obrovský potenciál snížit tvorbu metanu, aniž by ovlivnily stravitelnost píce. Kromě toho je bromoform přítomný v červených mořských řasách přírodním inhibitorem metanu, který zlepšuje produkci a zdraví dojnic.

Aplikace modifikátorů bachorové fermentace
Modifikátory bachorové fermentace způsobují příznivé změny v prostředí bachoru, snižují tvorbu metanu, zvyšují dostupnost bílkovin ve stravě pro dojnice a zlepšují produktivitu a zdraví. Třísloviny a éterické oleje jsou přirozeně se vyskytující modifikátory bachoru, které snižují tvorbu metanu. Třísloviny jsou sekundární metabolity rostlin se schopností vázat se na bílkoviny, což snižuje rozklad bílkovin v bachoru a zvyšuje odbourávání bílkovin v abomasu. Třísloviny snižují střevní emise metanu o 13-16 % u dojeného skotu. Přestože nadměrné třísloviny ve stravě dojnic snižují stravitelnost a užitkovost.
Esenciální oleje jsou sekundární rostlinné metabolity s různými strukturami a funkcemi. Směs oleje ze semen koriandru a výtažků z muškátového oříšku obecného a divoké mrkve snižuje emise střevního metanu o 6–11 % a zlepšuje užitkovost. Směs česnekových a citrusových extraktů navíc vykazuje snížený obsah metanu 12 týdnů po zahájení suplementace.
Závěr
K řešení globálního oteplování lze použít různá řešení, jako je snížení intenzity emisí zvýšením produktivity zvířat, přidání inhibitorů metanu a modifikátorů bachorové fermentace do krmiva dojnic. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zajistilo, že tato řešení jsou nákladově efektivní, proveditelná pro použití v různých výrobních systémech a bezpečná pro životní prostředí a lidi.
Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down