Robotika v chovu hospodářských zvířat

EuroTier 2024: Robotika a automatizace v chovu zvířat. Tématem budou dobré životní podmínky zvířat a přínos pro životní prostředí. Nová platforma FarmRobotix na veletrhu uvede i událost Barn Robot: a k vidění budou roboty pro přihrnování a doplňování krmiva ve stáji.

Robotická automatizace v chovu zvířat se rychle rozvíjí a nyní je k dispozici mnoho nových aplikací. Manažeři farem aktivně využívají tyto technologie ke zvýšení produktivity a zároveň ke snížení nákladů a boji proti rostoucímu nedostatku kvalifikované pracovní síly. V konečném důsledku to vede ke zlepšení pracovních podmínek, jakož i ke zlepšení životních podmínek zvířat, zdraví zvířat a přínosu pro životní prostředí. To souvisí s heslem „Inovujeme chov zvířat", které bylo zvoleno pro výstavu EuroTier 2024. Zemědělští odborníci se mohou těšit na novou platformu DLG  pro robotiku, digitalizaci, automatizaci a umělou inteligenci v zemědělství: FarmRobotix. Robotizace a automatizace se v zemědělství se rychle rozvíjejí. Autonomní zemědělské systémy hrají stále větší roli v praktickém zemědělství, protože kvalifikovaná pracovní síla je stále vzácnější. S pomocí senzorů a elektroniky může nyní mnoho z těchto nových systémů pomoci farmám s takovým scénářem.

 Roboty v živočišné výrobě

Robotická řešení se stále častěji uplatňují v zemědělství, včetně živočišné výroby. Roboti pro chov hospodářských zvířat se však mohou výrazně lišit od technologií používaných v zemědělství na orné půdě. Úlohou robotů v ustájení zvířat je často zlepšit životní podmínky zvířat, ale také snížit dopad na životní prostředí, optimalizovat pracovní podmínky a zajistit ziskovost.

Významné technologické pokroky

Robotické technologie v chovu zvířat se stále více používají k podpoře automatizace pracovních procesů. Andreas Pelzer, vedoucí zemědělského centra Haus Düsse při Zemědělské komoře Severního Porýní-Vestfálska, se domnívá, že ve střednědobém horizontu bude automatizován každý proces v chovu hospodářských zvířat, který lze automatizovat. Srovnává tento vývoj s mechanizací zemědělství před 100 lety, s tím rozdílem, že dnes tuto práci vykonávají roboti. Automatizace existuje v chovu zvířat již desítky let, například při krmení prasat. Digitalizace nyní přinesla inteligenci do automatizace. „Roboty tu nejsou jen proto, aby proces automatizovaly, ale také aby ho inteligentně implementovaly," zdůrazňuje Pelzer.

Výhody pro zemědělské podniky

Zemědělské podniky mohou mít velký prospěch z automatizace procesů pomocí robotů. A výhody se zvyšují s každým novým přidaným automobilovým procesem. Jedním z významných faktorů je vyšší efektivita a produktivita, když roboti mohou převzít všední, opakující se úkoly, které dříve zabíraly významnou část pracovní doby zemědělců, jako je dojení, krmení a vyhazování hnoje. Roboty uvolňují čas, který může zemědělec věnovat jiným úkolům, které mohl dříve zanedbávat. To zahrnuje intenzivní sledování a pozorování zvířat. Autonomní roboty mohou přispět ke zlepšení kvality života manažerů farem a jejich rodin a zaměstnanců. Pevná pracovní doba – časná rána a víkendy – již nemusí být nutná. Farmy mohou zvýšit počet zvířat, pokud jsou manažer farmy a zaměstnanci osvobozeni od časově náročných každodenních úkolů. Roboty mohou někdy pomoci v boji proti nedostatku kvalifikované pracovní síly.

Dobré životní podmínky zvířat a přínos pro životní prostředí

„Robotika nabízí významný potenciál také v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a životního prostředí,“ dodává Andreas Pelzer. Nechat se dojit robotem je pro krávu mnohem méně stresující, než když ji dojí vystresovaný člověk," říká Pelzer. Sama dojnice se může rozhodnout, kdy se půjde podojit, a každý den najde v dojírně stálé podmínky. Při výkrmu býků je krmivo podávané roboty mnohem více orientováno na individuální potřeby zvířat. Interakce s robotem může fungovat jako motivace býků k většímu pohybu a v nejlepším případě je může stimulovat ke konzumaci většího množství krmiva. Kvalita krmiva je také lepší, protože krmivo je vždy podáváno čerstvé. Pelzer uvádí robotické odklízení hnoje jako příklad lepšího dopadu na životní prostředí. Problém škrabek na hnůj spočívá v tom, že rozhazují hromady hnoje na širokou plochu, a tím výrazně zvětšují plochu pro emise amoniaku. Robot na čištění podlah může na druhé straně cíleně sbírat čerstvě uložené hromady hnoje.

Roboty pro dojení to začaly

Roboty se v Německu používají v chovu skotu od konce 90. let 20. století. V té době byly na domácích mléčných farmách přijaty první dojicí roboty. „Dojení byl pracný a velmi složitý proces, který byl nyní automatizovaný. Robotická řešení přinesla zemědělcům mnoho výhod, pokud jde o pracovní dobu a kvalitu života,“ zdůrazňuje profesor Dr. Wolfgang Büscher, vedoucí katedry chovu hospodářských zvířat na Institutu zemědělského inženýrství na univerzitě v Bonnu v Německu. Dnes, po mnoha letech vývoje, systémy fungují bez problémů a dokážou nejen rozpoznat, zda jsou dojnice zdravé, ale mohou provádět kontrolu kvality mléka. V další vlně mechanizace byly zavedeny automatické systémy pro krmení. „A v současné době jsme svědky toho, že robotika provádí stále více tradiční manuální práce. Čisticí roboty, které se pohybují se zvířaty ve stáji, a roboty, které míchají, dodávají a přhrnují krmivo, jsou stále relativně nové.“ Robotické systémy se používají také v chovu prasat a drůbeže, i když v menší míře. „Možnosti využití robotiky jsou tam omezené,“ říká Andreas Pelzer. Existují však i vhodná řešení pro chov prasat a drůbeže, jako jsou podestýlkové nebo mycí roboty pro čištění stájí pro prasata a drůbež.

Investiční náklady

Investiční náklady však mohou být příliš vysoké, zejména u menších farem. Například dojicí robot může stát více než 100 000 eur a náklady na čisticí roboty se mohou pohybovat v pětimístném čísle. Takto vysoké investice mohou často nést pouze větší zemědělské podniky, což má za následek, že menší zemědělské podniky ztrácejí konkurenceschopnost.

FarmRobotix – nová platforma

Se svým FarmRobotix nyní DLG vytvořila novou platformu pro robotiku, digitalizaci, automatizaci a umělou inteligenci v zemědělství, jejímž cílem je zajistit přenos znalostí a vytváření sítí. Na veletrhu EuroTier 2024 bude FarmRobotix prezentován jako exponáty, technický program a živé ukázky. Kromě každodenních prezentací na DLG Expert Stage si návštěvníci mohou vyzkoušet roboty v akci na speciálních předváděcích plochách a získat praktické informace o provozu autonomních zemědělských vozidel a zařízení. Na veletrhu Barn Robot Event se zaměří na roboty pro přihrnování krmiva ve stájích pro skot. V živých ukázkách roboty předvedou, jak mohou podpořit chovatele při praktickém použití na připravené ploše.*

DLG-Mediaservice

Foto EuroTier

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down