Robotizovaná rodinná farma

Na press tour po Německu, na nějž nás pozvala německá holštýnská asociací (DHV) jsme navštívili rodinnou farmu Otte KG v Nordwaldu.

Na rodinné farmě Ottových pracuje na plný úvazek jen jeden člověk a hospodaří na celkové rozloze 129 hektarů (20 ha trvalých travních porostů a 109 ha orné půdy). Na 60 ha kukuřici na zrno a 49 ha je věnováno na výrobu siláže.

Půda je na farmě hlinitopísčitá a také místy mírně jílovitá. Farma leží v nadmořské výšce 55 m a průměrné roční srážky dosahují 750-800 mm.

Chovají 320 holštýnských dojnic (275 černobílých a 10 red holštýnských) a 220 jalovic.

Část krav je ustájena ve stávající starší boxové stáji se stlanými loži s kapacitou 120 míst a dojí se v rybinové dojírně Westfalia s 2 x 9 stáními.

Od roku 2007 jsou jalovice odchovávány na farmě rodiny Wend-Erdel v Altenberge Ottovy je potom používají pro obnovu stáda.

Nově byla postavena další přístřešková boxová stáj se stálými loži pro 130 krav. Tady se k dojení krav využívají dva roboty Lely. Další přístřešková stáj s hlubokou podestýlkou slouží pro ustájení 50 suchostojných krav a jalovic před otelením.

Směsná krmná dávka zahrnuje mimo jiné kukuřičnou a travní siláž, řepkové granule, pšeničnou a ječnou slámu. Pro přihrnování krmiva u obou stájí se používá robot Lely Juno a robot stejné firmy (Lely dicovery) vyhrnuje v nové stáji kejdu.

Minerální látky a koncentráty se doplňují v automatických krmných boxech (ve starší se stáji) a také v dojicích robotech.

Průměrná užitkovost dojnic za loňský rok byla 10 126 kg mléka s 4,04 % tuku a 3,39 % bílkovin.

V současné době jsou pro inseminaci využíváni býci Maximum, Sterngold, Sheffield, Short cut, a Logan.

Podrobněji v časopise Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down