29.03.2024 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinná farma, kde jde množství s kvalitou ruku v ruce

Když se řekne rodinná farma, tak si člověk asi většinou představí stádo několika desítek, maximálně pár stovek krav. Asi jen málokoho napadne, že existují i rodinné farmy, na nichž se počet krav přehoupl daleko přes tisícovku, jsou v ukázkové kondici a pohoda je vidět všude, kam se člověk jen podívá. Pojďte se mnou na jednu takovou úspěšnou farmu nahlédnout.

Jalovicím jejich krmná směs chutná
Jalovicím jejich krmná směs chutná

Když se mi v loňském roce naskytla možnost navštívit špičkovou holštýnskou farmu, jejíž prezentaci měli možnost čeští chovatelé vidět při vyhlášení Mléčné farmy roku v březnu 2022, neváhala jsem příliš dlouho. Neodradila mě ani představa té spousty kilometrů, které bylo potřeba absolvovat, abych mohla na vlastní oči spatřit, jak to na farmě Tadeusze Lisieckiho v polské obci Czechnów. Podařilo se mi kontaktovat dceru majitele, která exkurzi nejenom připravila, ale také poskytla spoustu informací o tom, jak to na jejich rodinné farmě chodí. Małgorzata Lisiecka má na starosti vše, co se týká zvířat, a z jejích informací bylo zřejmé, že jejich rodina měla od počátku jasno, kam se v chovu chtějí posunout a jakým způsobem se chtějí zvířatům věnovat. Ale začněme pár větami o historii.

Od vazné stáje k moderní farmě

Historie chovu rodiny Lisiecki se píše přibližně třicet let a začala tím, že Tadeusz Lisiecki získal vaznou stáj se sedmdesáti kravami. Již tehdy mu bylo celkem jasné, že od toho se nějaký velký úspěch čekat nedá a bylo nutné se rozhodnou, co dál. Mnoho možností na výběr rozhodně nebylo. V podstatě se nabízely jenom dvě varianty: buď zainvestovat do rozsáhlé modernizace a rozšíření farmy, nebo s tím vůbec nepokračovat. Jelikož se chystám popisovat, jak to na takové obrovské rodinné farmě fungovalo ve druhé polovině roku 2023, tak je asi jasné, pro jakou možnost se rozhodl.

Małgorzata Lisiecka má na starosti celý chov
Małgorzata Lisiecka má na starosti celý chov

Do chodu farmy se zapojila nejenom jeho manželka, ale i další rodinní příslušníci a samozřejmě, že se to vše neobešlo bez značných investic, které šly v první řadě do budov a technologií. Jedním z velkých mezníků bylo otevření zbrusu nové a moderní stáje pro dojnice v obci Czechnów v roce 2008, která je s kapacitou 1300 krav největší na farmě. Pokračovalo pořizování dalších areálů a pozemků, až se dostali na výměru 3500 hektarů a čtyři lokace, kde mají ustájené jalovice a krávy. Na jednom z míst mají stáj pro suchostojné krávy, kde mají svůj prostor i vysokobřezí jalovice a porodna. V areálu, kde býval v minulosti chov prasat, vybudovali moderní zázemí pro odchov jalovic s velkou, světlou a vzdušnou stájí. Ale také mají pronajatou farmu, kde chovají přibližně dvě stovky krav.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down