Rostou obavy z toho, že ptačí chřipka přeskočí na člověka

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila své obavy ohledně schopnosti viru H5N1 infikovat více druhů, protože vědci předpovídají, že příští pandemie bude způsobena virem chřipky. Mark Clements, redaktor časopisu Poultry International napal na stránkách časopisu Feed Strategy úvahu o možné pandemii ptačí chřipky.

Pocházel covid-19 z netopýrů, nebo z laboratoří? Nevzpomínám si, zda byl někdy dosaženo definitivní závěr, ale určitě si pamatuji stále rostoucí počet obětí během pandemie, narušení a změny každodenního chování. Jsem si také velmi dobře vědom toho, jak rychle zapomínáme a jak se získané lekce rychle odnaučují.

Vzpomínám si také, jak jsem byl na začátku pandemie obviňován z přílišného pesimismu, když přátelé pandemii po několika týdnech zavrhli, rozhodli se, že je konec a vyrazili si užít zábavu na veřejná místa. Netušili, že covidová omezení teprve začínají, ani neměli tušení o problémech, které je čekají. Stálé odmítání věřit tomu, co říkají odborníci, činí nejnovější varování Světové zdravotnické organizace (WHO) ještě znepokojivějšími. Obavy z ptačí chřipky (AI) H5N1 vzrostly natolik, že WHO zveřejnila své obavy a varovala, že nejsme připraveni na problémy, které nás mohou čekat. Hlavní vědecký pracovník WHO Jeremy Farrar uvedl, že vědecká komunita je velmi znepokojena tím, že vzhledem k tomu, že H5N1 stále více infikuje savce a vyvíjí se a tak i roste jeho schopnost infikovat lidi. K dnešnímu dni nedošlo k žádnému přenosu z člověka na člověka, ale tam, kde H5N1 infikoval lidi, byla úmrtnost extrémně vysoká.

Rostoucí seznam infikovaných savců

Na začátku dubna se objevily oficiální zprávy o osobě v USA, která se nakazila virem poté, co byla vystavena mléčnému skotu.  Zatímco zprávy o mořských savcích vyplavených na jihoamerické pláže mohou být znepokojující, lidé mívají s těmito zvířaty velmi malý kontakt. Situace u mléčného skotu je velmi odlišná, a i když bylo známo, že virem mohou být infikována prasata a samozřejmě drůbež, u skotu to dříve zjištěno nebylo. Všichni bychom už měli vědět, že čím více druhů virus infikuje, tím větší je šance, že bude schopen infikovat člověka. Když infikuje hospodářská zvířata, na rozdíl od divokých zvířat, interakce mezi lidmi a zvířaty je samozřejmě větší. Není asi žádným překvapením, že Farrar s ohledem na virus, který se objevuje u dojnic, vyzval k dalšímu pečlivému sledování a vyšetřování ze strany amerických úředníků veřejného zdraví a varoval, že virus by se mohl vyvinout tak, že se bude přenášet různými způsoby. Vznesl otázky, zda dojicí stroje vytvářejí aerosoly, a roli prostředí, ve kterém jsou krávy chovány Zpochybnil také, zda se při přepravě virus šíří. Dodal, že výskyt viru H5N1 vyvolává obrovské obavy a že pokud by došlo k přenosu z člověka na člověka, svět musí být schopen okamžitě reagovat spravedlivým přístupem k vakcínám, terapeutikům a diagnostice.

Chřipka způsobí další pandemii

Nezávisle na varování WHO zatím nezveřejněný mezinárodní průzkum odhalí, že 57 % předních odborníků na nemoci věří, že kmen chřipkového viru bude příčinou příští pandemie. Autor zprávy, která podrobně popisuje výsledky průzkumu, poukazuje na to, že chřipka se objevuje každou zimu a že epidemie by se daly popsat jako malé pandemie. Jsou víceméně kontrolovány, protože různé kmeny nejsou dostatečně virulentní, aby vyústily v rozsáhlou pandemii – ale to nemusí nutně trvat věčně.

Předem varován, lépe vyzbrojen?

Zatímco jsme všichni zapomněli na nošení roušek na veřejnosti nebo používání alkoholového gelu, WHO aktualizuje popis patogenů přenášených vzduchem, ve snaze zvýšit mezinárodní spolupráci v případě nové pandemie. Farrar varoval, že vzhledem k potenciálnímu riziku H5N1 pro veřejné zdraví není vývoj vakcíny tak daleko, jak by měl být. I kdyby tomu tak bylo, stále se špatně snáší pomyšlení na oddělení s umírajícími pacienty, lockdowny a logistické noční můry.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down