09.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko-ukrajinská krize zhoršuje globální potravinovou bezpečnost

Zavádění vývozních omezení s cílem řešit přerušení dodávek potravin podle institutu International Food Policy Research zhoršuje celosvětovou potravinovou bezpečnost.

Vedoucí výzkumní pracovníci Joseph Glauber a David Laborde tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu přišla pro globální trhy s potravinami ve špatnou dobu. Rusko a Ukrajina představují 12 % celkových obchodovaných kalorií a s pokračující válkou roste pravděpodobnost, že nedostatek potravin, zejména obilovin a rostlinných olejů, bude akutní, což povede k tomu, že bude celá řada zemí zavádět omezení.

Ačkoli z toho budou mít prospěch domácí trhy, situace se vyhrotí na úkor zemí, které jsou čistými dovozci potravin. Minulé zkušenosti naznačují, že tato obchodní opatření vyvinou další tlak na dostupné zásoby potravin, zvýší ceny a potenciálně ohrozí potravinovou bezpečnost pro chudé.

Výzkumníci Glauber a Laborde sledovali omezení vývozu potravin pomocí aplikace IFPRI a zjistili, jak válka na Ukrajině ovlivnila globální obchod. Od začátku ruské invaze na konci února se počet zemí uvalujících vývozní omezení na potraviny zvýšil ze 3 na 16, což představuje asi 17 % celkových kalorií obchodovaných ve světě.

Země, které zavedly vývozní omezení, představují velký podíl některých hlavních komodit, s nimiž se ve světě obchoduje. Ukrajina omezila vývoz, aby zajistila dostatečné zásoby pro své obyvatelstvo během konfliktu, zatímco ruské omezení vývozu pšenice s válkou počítalo a zahrnuje plovoucí vývozní daň a vývozní kvóty. Tyto dvě země představují přibližně 35 % dolarové hodnoty celkového světového obchodu s omezenými položkami. Měřeno z hlediska kalorické hodnoty je procentuální podíl ještě vyšší, říkají autoři – kolem 42 % celkových kalorií ve výrobcích s omezením.

Mezi další významné dodavatele, kteří uplatňují vývozní omezení, patří:

  • Indonésie (zákaz produktů z palmového oleje),
  • Argentina (zákaz vývozu hovězího masa),
  • Turecko,
  • Kyrgyzstán a Kazachstán (zákazy různých obilných produktů).Celý článek najdete v Krmivářství 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down