29.04.2020 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zastaví vývoz obilí – budou problémy s cenou krmiv?

Rusko, jako největší světový vývozce nejen pšenice, sníží limity vývozu, aby splnilo požadavky domácího trhu. V minulém období vyváželo víc než 35 milionů tun pšenice a 43,3 milionu tun veškerého obilí. Podle vládního nařízení se do června může vyvézt jen sedm milionů tun. Exporty budou pokračovat až po nové sklizni, na počátku července.

Rusko si nechá celou vývozní kvótu doma, aby se uchránily ceny na domácím trhu v době koronavirové krize. Ukrajina a Kazachstán se také chystají limitovat své exporty potravin.

Moskva představila exportní limity pro pšenici, žito, ječmen a kukuřici. Ministerstvo zemědělství oznámilo, že vývoz nečlenům Euroasijského ekonomického společenství nebude prováděn až do 1. července 2020.

Přestože se ve sdělení ministerstva zemědělství nemluvilo o epidemii covid-19, uvádí, že je nutné zajistit pro domácí obchod s potravinami nezbytnou zásobou. Omezení Rusové nežádají po členech Euroasijského ekonomického společenství.

Přestože Rusko uvádí, že zákaz vývozů obilí bude trvat jen do začátku sklizně v červenci, jiné okolní země už také omezily export obilí v obavě o nedostatek potravin a jejich vysoké ceny.

Zvýšený požadavek EU na obilí se objevuje zvláště v době, kdy sucho ohrožuje úrodu celé oblasti. Kupci se vzhledem k situaci budou chtít co nejvíce zásobit. Pravděpodobnost takového scénáře vzhledem k aktuálnímu počasí, roste. Další významní exportéři, jako USA, mají zásoby, což může nahrávat prodejům jejich obilí.  Jejich cena ale asi bude vyšší než cena ruského obilí – slabý rubl.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down