Šest zajímavých surovin pro rok 2024

V surovinách můžeme najít atributy, které jsme v minulosti buď ignorovali, nebo jsme je nebyli schopni odhalit. Inovace je zaměřena na doplňkové látky v krmivech. Ale i v surovinách se můžou najít atributy, které se v minulosti buď ignorovali, nebo je nebyo možno odhalit. S ohledem na ok 2024, představíme šest surovin, které stojí za to si pamatovat.

Některé z nich mohou být již dobře známé, jiné se mohou zdát jako překvapení, ale na všechny je zajímavý pohled.

  1. Vojtěška i pro monogastry

Ani u přežvýkavců se vojtěška již netěší tak významnému postavení, jaké měla v minulosti. Ale to je jen otázka vyvážení nákladů. Vojtěška se však již v těchto krmivech vrací a překvapivě pro ni nacházíme dobré využití i pro monogastrická zvířata. Vojtěška je bohatá na funkční vlákninu, má vysoký obsah bílkovin a obsahuje nepřeberné množství minerálů a vitamínů. Podle našich zkušeností dodává velmi příznivou chuť i živočišným produktům.

  1. Čirok

To je opravdu starý příběh, ale čirok, který je bez tříslovin, se prosazuje po celém světě nejen jako dovážené/vyvážené zrno, ale také jako lokálně pěstovaná plodina. Souvisí to se změnou klimatu. Podle našich zkušeností se například zemědělci, kteří dříve následovali ozimé plodiny kukuřicí, nyní příznivě obracejí k výsadbě čiroku, protože zásoby vody jsou vzácné nebo dražší.

  1. Lněná moučka

Nebo spíše lněné semínko. S touto se plodinou i nadále intenzivně pracuje, protože výhody při použití v nepřeberném množství aplikací jsou pro zemědělce viditelné. Lněné semínko je nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin mezi rostlinami, a to je jen začátek, protože obsahuje velké množství dalších funkčních živin. Je smutné, že zásobování a logistika ztěžují jeho zajištění tam, kde je potřeba.

  1. Cukrovarské řízky (peletované)

Většina tohoto vedlejšího produktu se konzumuje lokálně mokrá, většinou v krmivech pro přežvýkavce. Když jsou náklady na energii dostatečně nízké, lze ji peletovat a prodávat jako komoditu. Mléčné farmy ji hojně využívají a podle našich zkušeností je to složka, která by měla mít prominentní místo i na prasečích farmách. Krmení celých pelet spolu s některými dalšími peletovanými (nebo ne) surovinami je nová myšlenka, kterou zkoumáme, a to nejen pro prasata, ale také pro hovězí maso.

  1. Rafinované rostlinné proteiny

Existuje nepřeberné množství nových i starých ingrediencí, které se zaměřují na poskytování rafinovaných bílkovin (bez antinutričních faktorů) mladým zvířatům. To má nahradit jiné drahé bílkoviny většinou živočišného původu. Úspěšnost je překvapivě poměrně vysoká a s mnoha takovými rafinovanými rostlinnými proteiny máme dobré zkušenosti. To však zůstává pozorováním specifickým pro značku nebo proces, což znamená, že ne všechny produkty, které sdílejí stejný název, se chovají podobně.

  1. Olivové výlisky

S peckami, nebo nejlépe bez nich, se jedná o poměrně novou složku, zejména pro monogastry. Produkce oliv však celosvětově roste, protože zdravotní přínosy olivového oleje jsou spotřebitelům dobře známy. Vzhledem k neefektivnímu způsobu výroby olivového oleje (lisování za studena) zůstává velké množství oleje a dužiny. V minulosti se spalovalo pro výrobu energie, ale nyní je velmi vyhledávanou ingrediencí díky svým chuťovým vlastnostem masa. Jedná se o novou technologii, ale je na vzestupu.*

All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down