Silážování včera, dnes a zítra

Workshop s názvem „Významné změny ve výživě zvířat a silážování za posledních 65 let - A CO DÁL?“, který se odehrál 30. 11. 2017 v Penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici u Kostelce nad Orlicí, proběhl v režii oslavence Ing. Radka Loučky, CSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha–Uhříněves. V jeho scénáři však nebyly přednášky, nosným programem byla diskuse k souvisejícím tématům.

V první části workshopu si přítomní odborníci připomenuli, jaké inovace či objevy posunuly silážování a výživu zvířat až do dnešní doby. V této souvislosti byly samozřejmé zmínky o prvních záznamech o zpracování píce silážováním z roku 1842, ale i o národní kulturní památce USA z roku 1898 – silážní věži v areálu University Madison ve Wisconsinu a konečně o udělení Nobelovy ceny finskému vědci Artturi Ilmari Virtanenovi za výzkumy v oblasti agrochemie a potravinářské chemie, zejména za vypracování metod uchovávání krmiv. Pak už se prezentovaly jen české příspěvky ohledně zlepšení technologie silážování, které se datují od roku 1952, a to nejen ty, na nichž se podíleli výzkumní pracovníci uhříněveského ústavu.
Za nejpřevratnější mezníky v oblasti silážování Ing. Loučka označil použití biologických silážních přípravků (první patent byl podán na UPV v roce 1979), dále patent doc. Peterky z Jihočeské univerzity České Budějovice z roku 1981 na dusací zařízení na siláž a senáž z vagónových kol a konečně zátěžové pytle plněné štěrkem nebo kačírkem (ty ani jako patent podány nebyly).
Diskutovalo se také o tom, co by se v příštích letech mělo zlepšit, a to nejen v technologii výroby krmiv, ale i v jejich využití a hodnocení. Oddělení výživy a krmení VÚŽV v současné době kromě hlavního komplexního výzkumného projektu „Rozvoj“ řeší několik dalších. V rámci agentury TAČR to jsou dva projekty „Vývoj nových biologických a chemických silážních přípravků a jejich kombinací“ a „Nové možnosti obohacení krmných směsí o přírodní komponenty“, v rámci agentury NAZV se řeší „Omezení rizik spojených s výživou skotu s vysokou užitkovostí“. Ing. Loučka se pochlubil i získáním zcela nového grantu NAZV s názvem „Aplikace precizního zemědělství v celém procesu od výroby siláží až po krmení skotu“. Program těchto projektů dává odpověď na otázku danou v názvu workshopu: A CO DÁL!*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down