Chovatelé holštýnského skotu investují do zlepšení podmínek ustájení s lepším welfare zvířat, krmení, dojení a v neposlední řadě do moderních technologií, které jim pomáhají s reprodukcí a prevencí onemocnění. Současná průměrná užitkovost černostrakaté holštýnské populace dosáhla 9789 kg mléka při tučnosti 3,84 % a obsahu bílkovin 3,35 %.
Zabřezávání jalovic po první inseminaci je téměř 61 % a březost krav v průměru dosahuje 37 %. Rezervy jsou v dlouhovýkonnosti.
V dalším období se bude klást důraz na funkční vlastnosti, ukazatele zdraví a odolnosti krav vůči onemocněním. Je připravován nový model odhadu plemenné hodnoty pro dlouhověkost, odolnost vůči mastitidám a onemocnění končetin.
Ke šlechtění ve směru chovného cíle slouží selekční index. Podíl znaků v indexu odpovídá jejich významu a dědivosti. Nepřímo se šlechtí také na vlastnosti, pro které plemenné hodnoty nejsou k dispozici a jsou ve vztahu (pozitivním nebo negativním) ke znakům s odhadnutými plemennými hodnotami.
Genomika dává selekci nové možnosti. Šlechtění se posouvá do oblasti odolnosti vůči onemocněním, efektivního využívání krmiv a menší zátěže chovu krav pro životní prostředí. Pro odhad plemenných hodnot pro tyto znaky je je třeba sbírat data o výskytu onemocnění.
Projekt FIT cow zahrnuje genotypování plemenic, jako nástroj managementu stáda a optimalizace v oblasti selekce stáda. Chovatelé mohou získat genomické plemenné hodnoty svých plemenic. Projekt dále umožní rychlejší získání genomických plemenných hodnot pro znaky zdraví a onemocnění paznehtů a zahrnuje variantně genotypování prvotelek, starších jalovic a telat jaloviček. Stádo musí být v kontrole užitkovosti a plemenné knize. Další povinností je hodnocení zevnějšku u všech prvotelek a dokumentování všech diagnóz.
Genomické plemenné hodnoty jalovic se budou počítat každé dva měsíce a budou se postupně zpřesňovat.
Proč přejít z býčí referenční populace na kravskou? Referenční populace založená na býcích má svá omezení a limity, neboť počet býků zařazovaných každoročně do plemenitby se předselekcí genomikou snižuje a stále více se vyskytují „odchýlené“ plemenné hodnoty, kdy předci mají pouze genomické plemenné hodnoty bez fenotypu.*
Doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc., Ing. Ladislav Vondrášek, Ing. Zdeněk Schaffelhofer, Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR
Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2018.