Šlechtění hospodářských zvířat a genomika

Oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze –Uhříněvsi uspořádalo dnes 25. března seminář – webinář s tématem aktuální směry ve šlechtění hospodářských zvířat. Seminář představil současné výsledky výzkumu oddělení s návazností na využití v zemědělské praxi.

Přednášky pro zhruba padesát účastníků si připravili:

prof. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D. (Genomická selekce aktuálně), Ing. Jiří Šplíchal, Ph.D. (Využití genomické selekce v rutinním odhadu plemenných hodnot), Ing. Zuzana Krupová, Ph.D. (Ekonomika šlechtění a program Ecoweight), Ing. Ludmila Zavadilová, CSc., a Ing. Eva Kašná, Ph.D. (Nové znaky ve šlechtění holštýnského skotu v ČR), Dr. Ing. Jitka Kyselová (Aplikace metod funkční genomiky s ohledem na rezistenci vůči nákazám u malých přežvýkavců), Ing. Alena Svitáková, Ph.D. (Novinky ve šlechtění masného skotu), Ing. Eliška Žáková, Ph.D. (Současnost a perspektivy genetického hodnocení prasat v ČR) a Ing. Michaela Černá (Šlechtění ovcí v ČR – status praesens).

Pro holštýnský skot se odhadují genomické hodnoty pro znaky zdraví – klinickou mastitidu a nemoci paznehtů. Pro sběr údajů se využívá Deník nemocí a léčení. V oblasti šlechtění masného skotu se spolupracuje s Českým svazem chovatelů masného skotu (data MLLT, temperament, porodní hmotnosti) a Interbeefem. Vylepšil se stávající model programového balíku ECOWEIGHT o nové znaky. Byl vypracován systém odhadu plemenných hodnot znaků příjmu krmiva prasat z dat automatických krmných stanic a zaveden do praxe. Byla provedena srovnávací genomická analýza zdravých nebo nemocných ovcí zasažených kaseózní lymfadenitidou způsobenou bakterií Corynebacterium pseudotuberculosis.*

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down