Snižování uhlíkové stopy – ochrana klimatu a udržitelnost: témata EuroTier

Snížení emisí skleníkových plynů prostřednictvím zvýšení účinnosti, inovativních koncepcí ustájení zvířat, přizpůsobených metod krmení a závazku k dobrým životním podmínkám zvířat, osiva a inovativní prostředky na ochranu plodin, uhlíkové zemědělství, to jsou témata veletrhu EuroTier 2022.

Regulační balíček Fit for 55 navržený Evropskou komisí rovněž vyžaduje, aby zemědělské odvětví dosáhlo cílů EU v oblasti ochrany klimatu, přičemž některé z nich představují pro zemědělské podniky velké problémy. Vystavovatelé na EuroTier 2022 usilují o dosažení dalšího snížení emisí skleníkových plynů prostřednictvím zvýšení efektivity, inovativních koncepcí ustájení zvířat, přizpůsobených metod krmení. EnergyDecentral, veletrh, který se má konat paralelně od 15. do 18. listopadu na výstavišti v Hannoveru, ukáže, jak regenerační energie dláždí cestu ke klimaticky neutrální budoucnosti. Zemědělci budou hrát ústřední roli při dosahování čistých nulových emisí skleníkových plynů a omezování globálního oteplování, protože zemědělství je zodpovědné za přibližně 20 % celosvětových emisí CO2. Díky řešením na míru, která se skládají z osiva a inovativních prostředků na ochranu plodin, digitálního zemědělství a řízení využití hnojiv, mohou konkrétně snížit emise CO2, vázat uhlík v půdě a přizpůsobit své farmy tak, aby splňovaly požadavky vyplývající ze změny klimatu. Všechny tyto zemědělské metody jsou sdruženy pod pojmem „uhlíkové zemědělství“. Tyto činnosti jsou zaměřeny na půdy, které jsou schopny vázat obrovské množství uhlíku, pokud jsou spravovány udržitelným způsobem. Kromě snižování emisí CO2 se diskutuje o klimatu. Po oxidu uhličitém je metan druhou nejvýznamnější hnací silou globálního oteplování a je považován za podstatně škodlivější pro klima, protože jeho skleníkový efekt je přibližně 25krát vyšší. Pokud by se jeho emise nadále zvyšovaly současným tempem, samotný vliv metanu by znemožnil dosažení cíle 1,5 stupně Celsia. To je hlavní výsledek současné studie společnosti McKinsey & Company, kterou provedlo Woodwell Climate Research Center v americkém federálním státě Massachusetts. Především je to rostoucí počet přežvýkavců po celém světě, který staví zemědělské odvětví před výzvu, protože velká část emisí metanu se objevuje při chovu a chovu mléčného skotu, ovcí a koz.

Strategie pro snížení metanu

Řešení pro snížení metanu budou představeny na fóru DLG  „Milk & Cattle“. Odborníci vyjádří své názory na aktuální otázky v produkci mléka a chovu skotu a dotknou se také aspektů ochrany klimatu. Na rozdíl od emisí amoniaku je v současné době technických možností pro snížení emisí metanu jen málo. Jedním z rozumných možností je důsledná přeměna zbytků z chovu skotu na energii v bioplynových stanicích. Zvýšená fermentace kejdy je nejen schopna snížit emise skleníkových plynů z chovu hospodářských zvířat, ale zároveň může také dodávat obnovitelné zdroje energie. Pokud jde o energetickou revoluci a úsilí o dosažení klimatické neutrality do roku 2050, je kritickým faktorem zemědělství. Další výhodou je, že skladování plynotěsné kejdy v bioplynové stanici umožňuje vyhnout se až desetinásobnému objemu skleníkových plynů ve srovnání s konvenčním skladováním. A pokud je provozována i teplárna a elektrárna, může být kejda dodatečně použita k výrobě elektřiny a tepla. Vystavovatelé na EnergyDecentral představí, jak přesně to funguje. Přední veletrh decentralizovaných dodávek energie se bude konat souběžně s EuroTier na výstavišti v Hannoveru. Krmivo a způsob, jakým je krmení prováděno, rovněž významně přispívají k minimalizaci emisí metanu. V rámci projektu EU „SusCatt“ se například výzkumným pracovníkům z Univerzity Christiana Albrechta (CAU) v Kielu podařilo prokázat, že produkce mléka na pastvinách je schopna kombinovat velmi vysoké výnosy mléka s velmi nízkými emisemi metanu, a může proto přispět k ochraně klimatu.

Nižší emise

Do krmiv se přidávají speciální doplňkové látky. Ty inhibují enzymy zodpovědné za syntézu metanu ve střevě. Bovaer, doplňková látka pro krávy a jiné přežvýkavce, kterou vyvinula nizozemská společnost DSM, rovněž spoléhá na tento mechanismus. Jedná se o vůbec první doplňkovou látku schválenou v EU, která má prokazatelně pozitivní dopad na životní prostředí tím, že ovlivňuje emise metanu. Byla také potvrzena jeho bezpečnost pro zvířata, spotřebitele a životní prostředí. Tvrdí se, že přidání pouze jedné čtvrtiny čajové lžičky do krmiva každý den je schopno snížit emise metanu v průměru o 30 %. Od léta společnost Arla Foods testuje doplňkovou látku v rámci pilotního projektu u celkem 10 000 krav. Pokud počáteční výsledky splní očekávání, Arla Foods plánuje v roce 2023 rozšířit pilotní projekt na 20 000 krav.

Řasy do krmiv

Dalším tématem, na které se aplikovaný výzkum zaměřuje na mezinárodní úrovni, jsou řasy. I ony mohou v budoucnu pomoci zlepšit uhlíkovou stopu chovu skotu. Vědci z Kalifornské univerzity zkoumali účinky tohoto nového zdroje krmiva. Jejich výzkum ukazuje, že v závislosti na jejich obsahu v krmivech pro výkrm skotu snižují červené řasy emise metanu až o 80 %. Vědcům se podařilo prokázat, že tento doplněk krmiva je také schopen dlouhodobě snižovat emise metanu ze skotu bez ovlivnění kvality mléka a masa. Prodej první doplňkové látky pro přežvýkavce na světě na bázi červených řas pocházejících z pěstování mořských i akvarijních plodin byl zahájen na začátku června v Austrálii.

Dusík a hnojení

V debatě o dosažení globálních cílů v oblasti klimatu nelze přehlížet účinné hospodaření s dusíkem, od krmení až po hnojení. Oxid dusičitý (N2O) je to téměř 300krát škodlivější pro klima než oxid uhličitý a vzniká při přeměně dusíku v půdě. Zpravidla uniká do ovzduší v průměru 0,6 % dusíku aplikovaného na ornou půdu. Metody podávání se sníženým dusíkem, jako jsou ty, které jsou na pořadu jednání v DLG Spotlight „Feed for Future“, jsou proto klíčové pro snížení emisí oxidu dusného. Cílem je dosažení vysoké účinnosti dusíku s nízkými bilancemi N, protože čím nižší jsou přebytky, tím méně dochází k vyplavování dusičnanů. Přesné metody hnojení a techniky rozmetání, které jsou blízko země, usnadňují přesnou aplikaci dusíku. Inhibitory nitrifikace navíc snižují emise oxidu dusného během prvních několika týdnů. Největší potenciál však slibuje nízkoemisní hnojení, které je přizpůsobeno potřebám plodiny, protože zabraňuje přebytkům dusíku, a tedy emisím oxidu dusného ze zemědělsky využívané půdy. Doporučení pro hnojení založená na analýzách půdy a rostlin poskytují směrné hodnoty pro posouzení požadavků na živiny. To umožňuje vyhnout se nadměrnému hnojení, které by vedlo k emisím. Vhodné střídání plodin a meziplodiny mohou navíc zlepšit kvalitu půdy. Kromě používání organických hnojiv se bude od 15. do 18. listopadu na výstavišti diskutovat také o pěstování luštěnin vázajících dusík.*

Tisková zpráva DLG

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down