20.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sommet de l´élevage 2021 v novém kabátu

Veletrh hospodářských zvířat Sommet de l´élevage slaví své 30. narozeniny. V roce 2020 byl veletrh ze sanitárních důvodů zrušen, organizátoři připravili novinky a inovace, aby mohli přivítat vystavovatele i návštěvníky v dalším roce. Pan Benoît Delaloy, manažer pro zahraničí, nás seznámil s novinkami veletrhu i jeho příběhem.

Nejprve to byl malý lokální veletrh, v podstatě se konal v kempu. Tehdy se jej účastnilo 130 vystavovatelů a celkem jej navštívilo zhruba 10 000 návštěvníků z okolí Puy de Dôme. Veletrh byl nejprve určen široké veřejnosti a konal se v pátek, sobotu a neděli. Ve svých počátcích zde byl vystavován pouze skot šesti místních plemen. Časem dostal veletrh regionální a národní rozsah. Od roku 2004 má veletrh úžasné zázemí – přestěhoval se do nových prostor – výstaviště, o jehož postavení se zasloužil Valéry Giscard d'Estaing, bývalý prezident Francie a hejtman kraje Auvergne. Letošním rokem začínáme další novou etapu – získali jsme novou halu o ploše 10 000 m2 – tedy nové prostory pro konference, můžeme pořádat více soutěží zvířat, veletrh se bude konat plné čtyři dny, digitalizujeme. To vše nám umožňuje i lépe vyhovět současným sanitárním požadavkům.

Tato nová hala je věnována dvěma, v poslední době aktuálním tématům, a to využití bioplynových stanic na farmách, solární energii, fotovoltaice, ale také tématu, který se v našem kraji, oproti jiným, velmi rozvíjí – technologie pro zpracování masa či mléka pro prodej ze dvora. Zajímavým trendem je také fakt, že se chovu zvířat (ovce, kozy, drůbež) či pěstování zeleniny a ovoce začíná věnovat čím dál tím více lidí, kteří sice nepocházejí z tradičních chovatelských rodin, ale mají obchodního ducha.

Vše samozřejmě stojí na přítomnosti geneticky kvalitních zvířat – bez těchto hlavních hvězd by veletrh nebyl tím, čím je.
První národní soutěž věnována plemenu aubrac se konala v roce 2008, druhá pak v roce 2014, třetí je nyní. Nejlépe to zdokumentujme na počtu matek, který dnes činí 245 000 hlav z původních 56 000 v roce 1979, ročně se jedná o 2,5% nárůst. Hodně mladých chovatelů si vybírá aubrac pro jeho rustikálnost, snadnost chovu – zvířata jsou v podstatě celý rok venku na pastvě. Pokud nepočítám salers nebo gasconne, tak není tolik plemen, která by byla schopná být celý rok na pastvě. Bez ohledu na chované plemeno jsou všichni chovatelé hrdí na to, co dělají – jsou si vědomí, že tvoří i chrání krajinu, starají se o ochranu životního prostředí, jsou důležitou součástí celého zemědělsko-potravinářského řetězce, neboť živí populaci, vytvářejí prostor pro další ekonomickou činnost (ubytování, pobyt na farmě, trhy) a jsou součástí územního plánování – tedy zachování života na vesnici.

Program je tento rok odlehčenější, což je logické. Připravili jsme návštěvy 22 farem – zvláště těch, kde jsou zvířata na pastvinách. Plemenu aubrac bude věnován jeden celodenní výlet, ostatní návštěvy budou půldenní. Z ochranných opatření zůstávají známé igelitové návleky na boty a v září uvidíme, jaká další opatření případně přibydou.

V duchu digitalizace a myšlenky, že si návštěvníci budou moci užít veletrh po celý rok, jsme čtyři návštěvy farem předtočili – aubrac, charolais, montbéliard a ovce plemene la Blanche du Massif central – videa budou desetiminutová a vždy bude zpřístupněno jedno denně. Aby to nebylo jen ploché – bude zprostředkován i přímý kontakt s daným chovatelem v příslušný den a diváci budou moct klást otázky chovateli (překlad do angličtiny bude zajištěn).

Pro zahraniční návštěvníky zachováváme Mezinárodní klub, kde se můžete zapsat na návštěvy farem, kde si mohou odpočinout, dojednat si schůzky, občerstvit se či využít kyvadlové dopravy do města. V Mezinárodním klubu plánujeme uspořádat koktejl pro zahraniční návštěvníky.

Zahraniční návštěvníky může také zajímat dražba jalovic deseti různých masných plemen (dvě jalovice/plemeno) ve středu – tato dražba bude přenášena, nebo dražba plemene aubrac ve čtvrtek.

Sommet de l´élevage se bude konat ve dnech 5. –8. 10. 2021 v Clermont-Ferrandu.

Pro více informací: Alena Pechová, tel.: 2 333 444 60, a.pechova@altios.com, www.sommet-elevage.fr

Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down