Sommets D´Or – ocenění za inovace

Na veletrhu Sommet de l´élevage je každoročně udělováno ocenění Sommets D´Or za výzkum, inovace a novinky v různých kategoriích např. mechanizace, vybavení či welfare. V letošním roce bylo nejvíce (šest) ocenění Sommets D´Or uděleno v kategorii mechanizace, a to jak pro rostlinnou, tak pro živočišnou produkci.

 Novinky v jedmnotlivých kategoriích:

Novinky v jednotlivých kategoriích:

Mechanizace nejen pro „rostlinku“

Firma Kverneland získala cenu D´Or za systém PUDAMA, kterou lze optimalizovat účinnost startovacího hnojiva, jež je aplikováno při výsevu jednotlivých semen, a to díky spojení s řadou přesných secích strojů Optima Kverneland. Další zlato si odvezla společnost Semas za svůj systém ISS (Interface Suivi del Sol), což je zařízení pro autonomní správu neseného nářadí. Funkce tříbodového rozhraní instalovaného mezi neseným nářadím a předním nebo zadním závěsem traktoru, díky kterému lze aktivovat tři osy kloubu.

Asistenční systém ALTA (altitude assistant) společnosti Samson Group pro aplikaci tekutých látek na svažitých pozemcích, který je k dispozici u řady aplikátorů tekutých látek Pichon SV, optimalizuje použití tekutých organických hnojiv v kopcovitém terénu nebo v horských oblastech.

Společnost MAGSI přišla na trh s nakládacím adaptérem EasyShark, který najde v zemědělském podniku celou řadu uplatnění – při nakládání siláže, úklidu stájí či dalších činnostech, kdy jsou jiná zařízení limitována přítomností svislých stěn. Ale ocenění se netýkala pouze strojů. Společnosti New Holland a Bennamann uspěly díky vytvoření modulárního, účinného a ekonomicky udržitelného řešení pro opětovné využití stlačeného biometanu (Bio-CNG) zachycováním unikajících emisí ze skladovacích nádrží na tekutý odpad – kejdu.

Pomocníci v živočišné výrobě

Firma KUHN v Clermont-Ferrand uspěla s autonomním samočinným míchacím vozem AURA, v němž se kombinují všechny funkce potřebné k přípravě a založení krmné dávky: od nakládání a vážení jednotlivých komponent, přes míchání a distribuci krmné směsi po přihrnování krmiva. V kategorii vybavení se vybíraly ty nejlepší inovace zemědělské techniky či zařízení pro chov hospodářských zvířat. Mezi nimi představila společnost La Buvette skupinovou napáječku Clean-Flow 230 tvořenou čtyřmi propojenými napájecími miskami, jež jsou ve střední části připojeny ke zdroji vody a díky tomuto uspořádání je může využívat i několik zvířat současně. Systém tvarovaných žlabových zábran Confort Plus od společnosti Jourdain umožňuje rozdělení prostoru u krmného stolu, a to zejména v produkční stáji s dojnicemi, kde i pohoda v krmišti přispívá k efektivitě chovu. Ale inovace a oceněné produkty nebyly přínosem pouze v chovech velkých zvířat. Další ocenění získala společnost CABI Group za plně vybavený mobilní kurník CABI Moov, který je určen jak pro nosnice, tak pro drůbež masných plemen a splňuje předpisy týkající se staveb pro hospodářská zvířata a předpisy o ekologickém zemědělství.

Ale ani drůbež není nejmenším druhem hospodářských zvířat, která mohou profitovat z výsledků výzkumu a vývoje. Společnost Solu’Nature si Sommets D´Or převzala za analytickou sadu pro detekci a vyhodnocení patogenní zátěže u zdravých včel. Za pomoci sady Patho Bee®Diagnostic lze u živých včel analyzovat několik typů patogenů: střevní parazity, bakterie i viry. Zaměření na skupinu vybraných patogenů, mezi něž byly zařazeny dva původci nosemózy, bakterie způsobující mor včelího plodu či osm nejčastějších virů, umožňuje posoudit zdravotní riziko při nejnižších analytických nákladech. Prevence s podáváním Bee'Full®Plus, který pomůže v boji s těmito chorobami.

Ing. Anna Mikšovský Marcinková

Podrobněji v časopise Náš chov 12/2023.*

Aplikaci tekutých hnojiv v kopcovitém terénu usnadňuje asistenční systém ALTitudeAssistant

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down