12.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho ohrožuje producenty biomléka

Pro chovatele skotu s produkcí mléka, kteří hospodaří podle principů ekologického zemědělství, počasí v poslední době připravuje doslova katastrofický scénář. Neúroda píce nejen pro pastvu, ale i k její konzervaci dělá z objemných krmiv nedostatkové zboží, s nímž se v podmínkách volného trhu obchoduje za přemrštěné ceny. Ani finanční kompenzace z dotčených dotačních titulů nemohou zabránit ztrátám, kvůli nimž se producenti biomléka potýkají s existenčními problémy. Někteří to vzdali a přeorientovali se na chov krav bez tržní produkce mléka. Jiní, jako například hospodářské družstvo Krakonošův ranč, bojují dál.

Krakonošův ranč se specializuje na chov skotu s produkcí biomléka. V nadmořské výšce od 450 do 750 metrů obhospodařuje zemědělskou půdu o celkové výměře 450 ha. Rostlinnou výrobu podřizuje živočišné k výrobě biokrmiv pro vlastní spotřebu. Hlavním zdrojem příjmů jsou tržby za mléko, které v biokvalitě obchoduje přes mlékařské odbytové družstvo VIAMILK CZ., Hradec Králové do Polabské mlékárny, a. s., Poděbrady.
„Dříve jsme vyprodukovali okolo miliónu litrů mléka s tím, že jsme si museli přikoupit kvótu na mléko. Kvůli suchu máme produkci asi o dvě stě tisíc litrů nižší. Biomléko je v kvalitě QCZ a již deset let po sobě získáváme od odběratelské mlékárny ocenění za nejlepší mikrobiologickou kvalitu mléka. Podle principů ekologického zemědělství hospodaříme od roku 1989, čímž jsme navázali na naše předchůdce, kteří byli bio režimu naklonění. Sucho se nás dotýká více, než kohokoli jiného a dostává nás do existenčních problémů. Někteří farmáři v našem okolí od produkce biomléka upustila a přeorientovala se na chov krav bez tržní produkce mléka. Nadmořská výška není problém, na vině neutěšené situace jsou nepravidelné a nízké srážkové úhrny v době vegetace,“ konstatovala na úvod naší návštěvy předsedkyně hospodářského družstva Krakonošův ranč Alena Šedá.
Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

Tandemová dojírna s dvakrát pěti dojicími stáními slouží již deset let

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down