11.06.2020 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS opět kontroluje farmářské trhy

Prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích je jednou z oblastí, které Státní veterinární správa (SVS) v rámci svého dozoru dlouhodobě kontroluje. Kvůli letošnímu zbrzdění startu sezóny trhů z důvodu koronaviru veterinární inspektoři zatím zkontrolovali zhruba stovku prodejců. Zaměřili se především na plnění základních hygienických zásad prodeje, kontroly plnění administrativních povinností dočasně omezili na minimum.

Inspektoři SVS opět zahájili kontroly trhů po jejich znovuotevření, přičemž do konce dubna situaci na otevíraných tržištích pouze monitorovali. Na základě pokynů vedení SVS kontroly probíhaly ve vstřícném duchu a zaměřovaly se především na případy porušující zásady hygieny, zejména s ohledem na ochranu potravin před kontaminací, teplotu uchování, prodeje prošlých potravin či potravin bez označení.
Nejčastěji se zjistily nedostatky v dodržování pravidel správné výrobní a hygienické praxe. Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Druhým nejčastějším prohřeškem byly nedostatky v prokazování původu zboží a označování nabízených výrobků. V několika případech zjistila kontrola nedostatečné vybavení stánku pitnou vodou či problémy v čištění a sanitaci prodejní plochy.
„Úkolem kontrol bylo bezprostředně zajistit zdravotní nezávadnost nabízených produktů, naopak kontroly těch povinností, jejichž dodržování je sice důležité, nicméně nemají okamžitý vliv na zdraví spotřebitele, jsme odložili na pozdější období,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád s dovětkem, že od začátku června již probíhají kontroly ve standardním režimu.
V loňském roce SVS eviduje na trzích celkem 557 kontrol, z nichž 80 (14 %) odhalily nějaký nedostatek. Zatímco kontrol meziročně asi o stovku přibylo, procento pochybení se opět snížilo (v roce 2018 to bylo zhruba 19 procent). Za zjištěné závady byly v roce 2019 uloženy pokuty za více než 480 tisíc korun. Ze zjištěných nedostatků to byly nejčastěji nedodržování pravidel správné výrobní a hygienické praxe, nedostatky v označování výrobků, manipulace s nimi a nedostatečná dosledovatelnost.
V souvislosti s farmářskými trhy SVS každoročně připomíná prodejcům i nakupujícím na takzvané „Desatero“ k prodeji na farmářských trzích, které shrnuje základní povinnosti prodejců a jejich zákazníky upozorňuje, na co si mají dát pozor: http://www.svscr.cz/zivocisne-produkty/farmarske-trhy/.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down