27.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologická revoluce s dvouletou návratností

Již více než dvacet let se společnost Sušárna Pohořelice, s. r. o., zabývá výkrmem brojlerů. Ke své specializaci momentálně využívá haly ve čtyřech střediscích s kapacitou pro 700 tisíc kuřat. V dubnu zkolaudovaná hala vybavená moderními technologiemi je pro uvedenou společnost dalším krokem k posílení konkurenceschopnosti na trhu.

 

Každá specializace něco stojí. Například nová hala přišla uvedenou jihomoravskou společnost zaměřenou na výkrm brojlerových kuřat na osmnáct miliónů korun, z nichž 40% podíl byl uhrazen z evropských dotací. Za vynaložené finanční prostředky pořízená ustájovací kapacita pro čtyřicet tisíc zástavových kuřat disponuje nejmodernější technologií spořící náklady na energii a snižující zátěž životního prostředí stájovými emisemi. Především ale vyhovuje potřebám zvířat! S návratností vynaložené investice v podniku počítají zhruba do dvou let.

„Po předchozích velmi dobrých zkušenostech jsme navázali spolupráci s firmami  S.O.K. Třebíč, která provedla stavební část, a Big Dutchman, která se specializuje na dodávky technologií pro chov drůbeže. Na farmě v Moravské Nové Vsi jsme zahájili stavbu nové haly 15. ledna letošního roku a díky mírné zimě jsme ustájovací kapacitu, včetně komunikací, zkolaudovali za necelé čtyři měsíce, respektive 28. dubna,“ uvedl jednatel společnosti  Sušárna Pohořelice, s. r. o., Ing. Ivo Kudrna.

Nově dokončená hala pro výkrm brojlerových kuřat na farmě Moravská Nová Ves  je 20 m široká a 100 m dlouhá s výškou podhledu 4,5 m. Není zde klasický sedlový podhled, snížení průřezu stáje zvýší rychlost proudění vzduchu využívaného při tunelové ventilaci. Po obvodu žárově pozinkované konstrukce stáje jsou osmicentimetrové Pur panely, na stropě jsou panely ještě o dva centimetry vyšší. Na podlaze je prefabrikovaný betonový soklík, který usnadňuje mechanizaci při manipulaci s podestýlkou.

V hale je umístěno osm napájecích linií a čtyři krmné linky s krmítky o průměru 360 mm. Součástí krmicí technologie jsou ještě dvě sila. K udržení teplotního  optima ve stáji se využívají topidla s odvodem spalin a rekuperační jednotka Earny, která zejména v chladnějším období dokáže uspořit náklady na vytápění.

V létě je ventilace řešena ochlazováním nasávaného vzduchu do stáje přes chladicí voštiny skrápěné vodou.*

Více se dočtete v příloze červencového čísla časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down