19.12.2022 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Telehealth pro prasata

Zajištění dobrých životních podmínek zvířat v chovech prasat nelze provést bez prevence, kontroly nebo snížení závažnosti a dopadu nákazy jak na úrovni jednotlivce, tak na úrovni stáda. Existuje silný vztah mezi zdravím zvířete a jeho dobrými životními podmínkami. Zvířata, která jsou nemocná mají narušené životní podmínky a nejčastěji zažívají špatné afektivní stavy bolesti, letargie a strachu.

K optimalizaci dobrých životních podmínek zvířat ze zdravotního hlediska lze přistupovat prostřednictvím strategie prevence. Ty mají za cíl zcela se vyhnout nemocem a patří k implementace protokolů jak pro prevenci, tak pro kontrolu zavlečení a přenosu nemocí v rámci systému.

Detekce, řízení a péče

Nicméně i s nejlepšími protokoly je nevyhnutelné, že některá prasata onemocní. V těchto situacích se veterináři spoléhají na rychlé odhalení a vynikající péči o zvířata, aby minimalizovali dopad onemocnění nyní i v budoucnu.

Co se stane, když se veterináři nemohou dostat na farmu?

Žádná z těchto strategií nemůže být dosažena bez silného a zavedeného vztahu veterinář-klient-pacient a dostatek příležitostí pro veterináře, aby se dostali na farmu a vyhodnotili nemocná zvířata. Co se tedy stane, když se veterináři nemohou dostat na farmu? Ačkoli to dnes v USA není běžný problém, zakázaný přístup na farmy během pandemie covid-19 skutečně přiměl některé veterináře přemýšlet o alternativních způsobech hodnocení zdraví prasat, přičemž jedna skupina z Iowa State University zkoumala koncept telehealth pro prasečí farmy. Hlavním cílem Dr. Petersena bylo vyhodnotit, jak lze technologii telehealth využít k výuce studentů veterinární medicíny o základních klinických dovednostech.

Koncepce telehealth pro stáje prasat

Pod vedením Dr. Locke Karrikera začala Meredith Petersenová, postdoktorská výzkumná pracovnice ve vzdělávacím centru pro medicínu prasat, zkoumat koncepty telehealth pro stáje prasat. Telehealth je distribuce služeb a informací souvisejících se zdravím prostřednictvím elektronických informačních a telekomunikačních technologií. Telekonzultace a vzdálená schůzka pomocí  telefonních hovorů, fotografií nebo videochatu může nabízet odpovídající péči zvířatům.

Virtuální přeprava studentů do stáje pro prasata

Použití technologie prakticky přepravilo více studentů na farmy a umožnilo těmto studentům větší přístup k rozmanitosti farem, které by dříve nebyly přístupné vzhledem k přísným protokolům biologické bezpečnosti. Studenti byli také schopni plně přijmout roli veterináře a rozhodovat se, jako by tito producenti byli jejich vlastními klienty. Je zcela jasné, že technologie ve stájích prasat je budoucností veterinárního lékařství a chovu prasat. Není zatím limit, pokud jde o to, co můžeme s technologií dělat. Vzdělávací složku telehealth, vidím v budoucnu úžasné příležitosti pro producenty v celosvětovém měřítku, aby získali přístup k veterinární péči a přímou podporu od světových lídrů ve veterinární medicíně prasat.

Zdroj: Pig Progress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down